• Kurs NZD/USD odnotował skromne odbicie z poziomów poniżej 0,6100 lub ponad dwuletniego minimum.
  • Utrzymujące się kupowanie USD i nastrój wykluczenia ryzyka ograniczały zyski dla wrażliwego na ryzyko kiwi.
  • Inwestorzy również wydawali się niechętni przed RBNZ i amerykańskim CPI w środę.

Para NZD/USD wykazała odporność poniżej zaokrąglonej wartości 0,6100 i zyskała we wtorek pewną pozytywną trakcję. Zwyżka pomogła cenom spot odzyskać część gwałtownego spadku z poprzedniego dnia do najniższego poziomu od maja 2020 r., choć brakowało dalszych zakupów.

Nieustanne kupowanie dolara amerykańskiego pozostało niesłabnące w obliczu oczekiwań, że Fed utrzyma się na ścieżce agresywnego zacieśniania polityki. Poza tym, dominujące środowisko ograniczania ryzyka – podsycane rosnącymi obawami o recesję – pchnęło bezpieczny dolar do nowego poziomu od 20 lat i zadziałało jak wiatr w głowę dla wrażliwego na ryzyko kiwi.

Patrząc z szerszej perspektywy, para NZD/USD spadała w ciągu ostatnich czterech tygodni w dół. Wskazuje to na ugruntowany krótkoterminowy trend spadkowy i wspiera perspektywy dalszego ruchu deprecjacyjnego dla pary NZD/USD. Traderzy wydawali się jednak niechętni w obliczu kluczowego ryzyka wydarzeń/danych w tym tygodniu.

Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) ma ogłosić decyzję w sprawie polityki pieniężnej podczas azjatyckiej sesji w środę. Poza tym uwaga rynku pozostanie na najnowszych danych dotyczących inflacji konsumenckiej w USA, co wpłynie na krótkoterminową dynamikę cen USD i nada nowy kierunek parze NZD/USD.

Od obecnych poziomów każdy kolejny spadek poniżej 0,6100 prawdopodobnie znajdzie wsparcie w pobliżu dolnego końca wspomnianego kanału, obecnie w okolicach 0,6065-0,6060. Przekonujące wybicie poniżej mogłoby być postrzegane jako nowy wyzwalacz dla niedźwiedzich traderów i sprawić, że para NZD/USD będzie podatna na testowanie psychologicznego znaku 0,6000.

Z drugiej strony, impet poza obszarem 0,6125-0,6130 lub dzienny szczyt może napotkać pewien opór w pobliżu obszaru 0,6180 przed znakiem 0,6200. Ta ostatnia zbiega się z oporem w dół kanału i tuż za nią następuje 100-okresowa SMA na wykresie 4-godzinnym, obecnie wokół strefy 0,6230-0,6235.

Trwałe przebicie wspomnianych barier sugerowałoby, że para NZD/USD utworzyła krótkoterminowe dno i wywołało ruch krótkoterminowy. Byki mogą następnie dążyć do odzyskania okrągłej wartości 0,6300 i dalej podnosić ceny spot w kierunku następnego odpowiedniego oporu w pobliżu strefy podaży 0,6325.

WYKRES 4-GODZINNY NZD/USD

fxsoriginal

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.