Próbowałem zrozumieć ostro kontrastującą dynamikę rubla

   Kurs wymiany dolara / rubla na giełdzie moskiewskiej w odstępach 1 minuty

   Kurs  wymiany dolara / rubla na rynku w odstępach 4 godzin

Sytuacja do marca 2022 r.:

  • Inflacja + nadwyżka handlowa + odpływ kapitału = deprecjacja rubla

Sytuacja po marcu 2022 r.:

  • Inflacja + nadwyżka handlowa = aprecjacja rubla

Wyjaśnijmy kilka zmiennych tego równania.

Przez inflację rozumiemy efekt parytetu siły nabywczej. To wtedy porównuje się inflację w krajach, w których waluty są skorelowane, i określa się, gdzie jest wyższa. Jeśli w jakimś kraju jest wyższy, waluta tego kraju spadnie w stosunku do waluty kraju o niższej inflacji. Jest to konieczne do zbilansowania przepływów towarowych w handlu tych dwóch krajów. Żywy przykład Turcji, gdzie lokalna waluta znajduje się pod wpływem 73% inflacji. Jeśli porównamy wskaźniki dla pary dolar-rubel: wcześniej w USA inflacja wynosiła 2-3%, w Rosji 3-6%, teraz w USA jest to 8,6%, a my mamy 16,8%.

Nadwyżka handlowa. Tradycyjnie uważa się, że dodatni bilans handlowy powinien prowadzić do wzrostu waluty krajowej, a ujemny do spadku. To prawda, ale jeśli pominiemy działanie innych czynników. Oznacza to, że ten powód jest drugorzędny dla kursu. Przykłady: Stany Zjednoczone mają chroniczny deficyt handlowy. Buffett zastanawiał się, jak dolar nie mógł spaść przy takim deficycie, ale dolar wzrósł, odkąd guru wyraził swoje zdumienie. Dolar jest walutą rezerwową: akumulują go wszyscy, od banku centralnego kraju afrykańskiego po babcię w Rosji. Greenback nieustannie odczuwa napływ nowego kapitału. Na świecie istnieje bezwarunkowa wiara w dolara, ponieważ wcześniej dominowała wiara w złoto. Jest to rezerwowy magazyn wartości.

Japonia i Turcja mają deficyt w handlu zagranicznym, a ich waluty spadają w ostatnich miesiącach, nie tylko z tego powodu. Ale w Rosji istnieje chroniczna nadwyżka, która zresztą w ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosła ze względu na wzrost eksportu i spadek importu. Ale nigdy nie doprowadziło to do wzrostu rubla, nawet do marca 2022 r., dzięki działaniu pierwszej i trzeciej składowej naszego równania.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.