Agresywne podwyżki stóp i obawy o dostawy energii w Europie prowadzą do ostrych obniżek prognoz

Przed szczytem G7, który rozpoczyna się w ten weekend w Bawarii, ekonomiści ostrzegają, że ryzyko popadnięcia w recesję w USA i Europie gwałtownie wzrosło.

Ekonomiści po obu stronach Atlantyku powiedzieli Financial Times, że stali się coraz bardziej pesymistyczni po decyzji Rezerwy Federalnej o podniesieniu stóp procentowych w celu przeciwdziałania gwałtownej inflacji, a także rosnącym obawom o dostawy gazu do Europy przed zimą.

Holger Schmieding, główny ekonomista Berenberg Bank, powiedział, że bilans jest teraz „przechylony” na korzyść spowolnienia gospodarczego w USA i Europie w przyszłym roku. „To, co kiedyś stanowiło rosnące ryzyko, teraz stało się scenariuszem bazowym”.

Goldman Sachs podwoił ryzyko wejścia Stanów Zjednoczonych w recesję w tym roku z 15 do 30 procent, przy 48 procentach szans na recesję w ciągu dwóch lat od pierwszej podwyżki 75 punktów bazowych przez Fed od 1994 roku.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.