Kurs EUR/USD traci drugą sesję z rzędu i po raz pierwszy od grudnia 2002 flirtuje z kluczowym parytetem, gdyż nadal utrzymuje się kwaśny nastrój wśród uczestników rynku.

Rzeczywiście, dyskusja rynkowa wokół prawdopodobieństwa recesji w strefie euro wydaje się być wzmocniona we wtorek po tym, jak nastroje gospodarcze śledzone przez Instytut ZEW zarówno w Niemczech, jak iw szerszym Eurolandzie pogorszyły się poza szacunkami za miesiąc lipiec.

Ponadto awersja do ryzyka nadal rośnie na rynkach światowych, dodając dodatkową warstwę słabości do wspólnej waluty i reszty galaktyki ryzyka.

We wtorek nie ma już publikacji danych w strefie euro, natomiast indeks optymizmu ekonomicznego IBD/TIPP oraz indeks optymizmu biznesowego NFIB wraz z przemówieniem Richmond Fed T.Barkin zostaną opublikowane w dalszej części sesji NA.

Na co zwrócić uwagę w okolicach EUR
Niedźwiedzie utrzymują EUR/USD pod silną presją, a przyspieszenie spadków otwiera drzwi do prawdopodobnego wejścia na poziom parytetu w najbliższym czasie.

W międzyczasie akcja cenowa wokół wspólnej waluty nadal podąża za rosnącymi spekulacjami na temat prawdopodobnej recesji w strefie euro, dynamiką dolara, obawami geopolitycznymi, obawami o fragmentację i rozbieżnością między Fedem a EBC.

Kluczowe wydarzenia w strefie euro w tym tygodniu : Niemcy, UGW ZEW Nastroje gospodarcze (wtorek) – Niemcy Ostateczny poziom inflacji, Produkcja przemysłowa UGW (środa) – Bilans handlowy UGW (piątek).

Najważniejsze kwestie dotyczące tylnego kotła : Ryzyko fragmentacji. Rozpoczęcie cyklu podwyżek EBC w lipcu? Asymetryczne ożywienie gospodarcze po pandemii w bloku euro. Wpływ wojny na Ukrainie na perspektywy wzrostu i inflację regionu.

Poziomy EUR/USD do obejrzenia
Jak dotąd, spot spadł o 0,33% do poziomu 1,0005 i stoi przed kolejną rywalizacją na poziomie 1,0000 (dołek 2022 z 12 lipca) ustąpiony przez 0,9859 (dołek w grudniu 2002) i wreszcie 0,9685 (dołek w październiku 2002). Z drugiej strony, wybicie 1,0515 (55-dniowe SMA) miałoby na celu 1,0615 (najwyższe tygodniowo 27 czerwca) w drodze do 1,0773 (najwyższe miesięczne 9 czerwca).

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.