Dzięki odwróceniu ról Ukraina może pomóc Europie po masowym odpływie mieszkańców z kraju z nadmiarem energii elektrycznej


Próbując zabezpieczyć dostawy energii elektrycznej tej zimy, Europa zamierza wykorzystać wątpliwe źródło: rozdartą konfliktem Ukrainę.

Wraz ze zmniejszaniem się dostaw rosyjskiego gazu, który zasila piece i elektrownie, członkowie Unii Europejskiej i Kijów przyspieszyli plany pełnego przyłączenia ukraińskiej sieci elektroenergetycznej. Projekt obejmuje znaczący zwrot od wczesnych dni konfliktu, kiedy Ukraina przygotowywała się na masowe przerwy w dostawie prądu z powodu rosyjskich ataków na część ukraińskiej infrastruktury.

Teraz, po tym, jak miliony ludzi uciekły z kraju, Ukraina ma dodatkową energię elektryczną, a urzędnicy uważają, że może zarobić miliardy dolarów, sprzedając ją, aby pomóc sfinansować wysiłek wojenny.

Kijów i członkowie UE dążą do otwarcia kanału eksportu energii elektrycznej do bloku dla Ukrainy. Europejskie firmy będą otrzymywać energię elektryczną, zaczynając na małą skalę, po niższych cenach niż płacą za energię wytworzoną w Unii w warunkach pogłębiającego się kryzysu energetycznego.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.