Wolumen dostaw gazu ziemnego przez Gazprom do Europy w milionach metrów sześciennych dziennie (czarny wykres słupkowy), a przychody spółki w milionach euro dziennie (linia różowa, szacunki Bloomberga, dane nie uwzględniają dostaw do Turcji i Mołdawii). Dane: ICIS, źródło: Bloomberg

Dziś Rosja prawdopodobnie zarabia tyle samo pieniędzy na eksporcie gazu ziemnego do Europy, co rok temu, mimo że dostawy do regionu spadają do wieloletniego minimum. Szybki przepływ waluty z Europy do Moskwy, który jest skutkiem rosnących cen gazu , zirytuje Unię Europejską, która nałożyła na Rosję surowe sankcje, próbując pozbawić ją środków na kontynuowanie specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie.

Według Independent Commodity Intelligence Services (ICIS), państwowy gigant gazowy PJSC Gazprom prawdopodobnie nadal zarabia około 100 milionów euro (105 milionów dolarów) dziennie z eksportu niebieskiego paliwa do Europy, podobnie jak w zeszłym roku.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.