Śmierć byłego premiera Japonii ostatecznie miała niewielki wpływ na jena, euro nieuchronnie spada do parytetu

   Wykres EUR/USD w odstępach tygodniowych

Żądanie azylu podniosło w piątek jena i dolara amerykańskiego po tym, jak były premier Japonii Shinzo Abe został zastrzelony podczas kampanii w wyborach parlamentarnych. Abe został zastrzelony w piątek w zachodnim mieście Nara. Media właśnie poinformowały, że Abe zmarł. Jednak do tej pory jen stracił już cały wzrost.

Euro, na najniższym poziomie od 20 lat, spadło do parytetu w stosunku do dolara i odnotowało najgorszy tydzień od czterech miesięcy, gdy Europa szykowała się na recesję, podczas gdy rynki czekały na dane o zatrudnieniu w USA.


„Myślę, że jen to po prostu bezpieczna przystań” – powiedział Bart Wakabayashi, kierownik oddziału State Street w Tokio.

„Gracze na rynku Forex są prawie na autopilocie”, powiedział, odnosząc się do instynktownego kupowania dolarów i jenów na złe wieści.


Euro spadło w tym tygodniu o 3,2% w stosunku do dolara, ponieważ inwestorzy obawiają się, że kryzys energetyczny spowodowany niepewnością dostaw gazu w Rosji może doprowadzić do recesji na kontynencie.

Wspólna waluta spadła o 0,6% do 1,01005 USD w stosunku do dolara po osiągnięciu nowego minimum od dwóch dekad wynoszącego 1,00720 USD. Jego spadek pomógł podnieść indeks dolara amerykańskiego do najwyższego od dwóch dekad poziomu. W piątek dolar wzrósł o 0,5% wobec koszyka walut do 107,560.


„Rosnące ceny gazu w UE i oznaki racjonowania energii w Niemczech wskazują na ryzyko egzystencjalne dla gospodarki strefy euro” – powiedział Jeremy Stretch, szef strategii walutowej G10 w CIBC, dodając, że deprecjacja euro w stosunku do parytetu „wydaje się coraz bardziej prawdopodobna”.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.