W czerwcu Rosja może stać się największym dostawcą ropy do Indii, które są trzecim największym importerem na świecie. Bloomberg pisze o tym, powołując się na dane śledzenia tankowców zebrane przez samą agencję i dwie firmy analityczne zajmujące się ropą naftową.

   Główni dostawcy ropy naftowej do Indii (w milionach baryłek dziennie): Irak (pomarańczowy), Arabia Saudyjska (szary) i Rosja (niebieski). Dane: Kpler, źródło: Bloomberg

Strzeż się Iraku i Arabii Saudyjskiej! Rosja zaatakowała indyjski rynek naftowy i być może już stała się największym dostawcą dla jednego z głównych konsumentów w Azji. Po utracie wielu tradycyjnych nabywców z Europy Moskwa zamierza w tym miesiącu dostarczać trzeciemu co do wielkości importerowi ropy naftowej od 1 do 1,2 miliona baryłek dziennie. Bloomberg pisze o tym, powołując się na dane śledzenia tankowców zebrane przez samą agencję i dwie firmy analityczne zajmujące się ropą naftową.

To postawiłoby Rosję na równi lub nieco powyżej Iraku, uważanego za głównego dostawcę ropy naftowej do Indii, i znacznie wyprzedziłoby Arabię ​​Saudyjską. W szczególności Bagdad będzie musiał z niepokojem obserwować wzrost przepływów ropy z Rosji, ponieważ musi coraz częściej sprzedawać własną ropę z dyskontem, aby konkurować o udział w rynku azjatyckim.

Rafinerie ropy naftowej w Indiach wchłaniają tanią rosyjską ropę z szybkością niespotykaną przed rozpoczęciem specjalnej operacji wojskowej Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy.

Dane dotyczące śledzenia cystern różnią się w zależności od dostawcy, w zależności od różnych założeń i znanych informacji o ładunku. Jednak dane Kpler, Vortexa i Bloomberg podkreślają dominację, jaką Rosja przejęła w Indiach.

Z danych Kplera wynika, że ​​w czerwcu dostawy rosyjskiej ropy do Indii wynosiły średnio 1,2 miliona baryłek dziennie, co stanowi jedną czwartą całej ropy trafiającej do kraju. Dzienne dostawy Iraku wynosiły około 1,01 mln baryłek dziennie, a Arabii Saudyjskiej 0,662 mln baryłek dziennie.

Indie uzasadniają swoje zakupy rosyjskiej ropy tym, że niższa cena leży w interesie narodowym kraju. Zakup przyniósł część pieniędzy, które Rosja otrzymała na rynkach towarowych na sfinansowanie swojej wojny. Poprzez penetrację rynków Indii i Chin Rosja wyrywa udziały w rynku Irakowi i Arabii Saudyjskiej w największym na świecie regionie zużywającym ropę. Od kwietnia łączne dostawy ropy naftowej z obu krajów do Indii spadły o około 500 000 baryłek dziennie, zgodnie z danymi dotyczącymi ruchu tankowców.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.