Z punktu widzenia spekulantów wydaje się, że pogarszające się perspektywy światowej gospodarki zaczynają przeważać nad obawami, że sankcje wobec Rosji wywołają nową falę wzrostu cen ropy.

RYS.1

   Zmiana pozycji netto dużych spekulantów w sześciu kluczowych aktywach energetycznych ( Brent , WTI , benzyna (USA), olej napędowy (USA) i  olej napędowy (USA i Europa)) w milionach baryłek. Dane: CFTC i ICE Futures Europe, źródło: Reuters

W tygodniu poprzedzającym 21 czerwca wielcy spekulanci, tacy jak fundusze hedgingowe, sprzedawali ropę w najszybszym tempie od rozpoczęcia przez Rosję specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie. Zostało to zgłoszone przez Reuters w odniesieniu do najnowszych danych z US Commodity Futures Trading Commission (CFTC) i ICE Futures Europe.

Fundusze hedgingowe i inne podmioty zarządzające aktywami sprzedały kontrakty terminowe i opcje na sześć kluczowych instrumentów energetycznych (ropa i produkty naftowe)* za równowartość 71 milionów baryłek, rekordowo wysoki od tygodnia zakończonego 8 marca.

ProFinance.ru: Brent, WTI, benzyna (USA), olej napędowy (USA) i olej napędowy (USA i Europa)

Główna sprzedaż skoncentrowana była na ropie WTI (-35 mln baryłek) oraz Brent (-30 mln baryłek).

RYS.2

   Pozycjonowanie dużych spekulantów w sześciu kluczowych aktywach energetycznych: pozycja długa (beżowa), pozycja krótka (żółta), pozycja netto (czerwona). Dane: CFTC i ICE Futures Europe, źródło: Reuters

W ciągu ostatnich dwóch tygodni sprzedaż netto ropy i produktów rafineryjnych wyniosła łącznie 82 miliony baryłek, co w dużej mierze skompensowało zakup netto 99 milionów baryłek w poprzednich czterech tygodniach.

W ostatnim tygodniu sprzedaż była bardziej związana z zamykaniem długich pozycji (-65 mln baryłek) niż otwieraniem krótkich (+6 mln baryłek).

Z punktu widzenia spekulantów wydaje się, że pogarszające się perspektywy światowej gospodarki zaczynają przeważać nad obawami, że sankcje wobec Rosji wywołają nową falę wzrostu cen ropy.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.