Stany Zjednoczone nie spodziewają się, że Arabia Saudyjska natychmiast zwiększy wydobycie ropy naftowej i monitorują wyniki kolejnego spotkania OPEC+ 3 sierpnia, poinformował w piątek Reuters przedstawiciel USA.

Komentarze pojawiły się na kilka godzin przed tym, jak prezydent USA Joe Biden wylądował w Dżuddzie z wizytą mającą na celu zresetowanie stosunków USA z królestwem, podczas której energia, prawa człowieka i współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa będą na porządku dziennym.

Arabia Saudyjska, wraz ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, posiada większość wolnych mocy produkcyjnych w ramach grupy OPEC+, sojuszu Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i innych eksporterów, w szczególności Rosji. Podczas podróży Biden ma odbywać bezpośrednie spotkania z szefami państw Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Ale królestwo wielokrotnie wskazywało, że nie będzie działać jednostronnie.

Ceny ropy Brent wzrosły powyżej 100 USD za baryłkę w wyniku doniesień mediów, w szczególności Bloomberga, że ​​Biden nie będzie w stanie przekonać Saudyjczyków do zwiększenia produkcji. W marcu ceny osiągnęły najwyższy od 14 lat poziom 139,13 USD w związku z obawami o niedobory w Rosji. Teraz inwestorzy rozważają nowe ograniczenia COVID-19 w największym importerze w Chinach i obawy przed recesją.

„Arabia Saudyjska woli zarządzać rynkiem poprzez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową i Producentów Sprzymierzonych (OPEC+) niż poprzez jednostronne posunięcia” – napisał Ben Cahill, starszy pracownik Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.

„Saudyjski minister energetyki Abdulaziz bin Salman konsekwentnie podkreślał znaczenie spójności OPEC+, w tym centralną rolę Rosji” – powiedział.

Anwar Gargash, doradca dyplomatyczny prezydenta ZEA, szejka Mohammeda bin Zayeda, również powiedział w piątek, że jego kraj chce bardziej stabilnego rynku ropy i będzie przestrzegać decyzji OPEC+.

„ZEA bardzo popierają powiązania z kartelem i śledzą rozmowy na temat ropy naftowej z Arabią Saudyjską, ponieważ jesteśmy częścią dużej grupy OPEC, OPEC+, więc bardzo chcielibyśmy widzieć większą stabilność na rynku i możliwość produkować więcej, a my będziemy podążać tam, dokąd pójdzie grupa” – powiedział.

USA chcą, aby Arabia Saudyjska i jej partnerzy z OPEC produkowali więcej ropy naftowej, aby obniżyć wysokie koszty benzyny i obniżyć najwyższą inflację w USA od czterech dekad.

Jednak wolne moce produkcyjne w OPEC są na wyczerpaniu, a większość producentów pompuje z maksymalną wydajnością. Nie jest jasne, o ile więcej Arabia Saudyjska może wprowadzić na rynek i jak szybko.

Biden powiedział niedawno, że nie poprosi bezpośrednio przywódców saudyjskich o zwiększenie produkcji ropy. Zamiast tego będzie nadal nalegał, aby wszystkie państwa Zatoki Perskiej zwiększyły produkcję ropy, powiedział.

W zeszłym miesiącu OPEC+ podjął decyzję o zwiększeniu celów produkcyjnych o 648 000 baryłek dziennie (bpd) w sierpniu, kończąc rekordowe cięcia produkcji, które narzucił w szczytowym momencie pandemii, aby przeciwdziałać spadającemu popytowi.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.