Kombinacja czynników skłoniła we wtorek do realizacji zysków w okolicach USD/JPY.
Spekulacje interwencyjne, wraz z nastrojem odejścia od ryzyka, zapewniły wsparcie dla jena.
Oddalające się rentowności obligacji w USA działały jako wiatr w sferę dla USD i wywierały presję.
Dywergencja polityki Fed-BoJ w celu ograniczenia strat przed CPI w USA w środę.
Para USD/JPY była świadkiem realizacji zysków we wtorek i erodowała część silnych wzrostów z poprzedniego dnia do najwyższego poziomu od września 1998 roku. Spadek zniesienia zbliżył ceny spot do połowy 136,00 wchodząc na sesję w Ameryce Północnej i był sponsorowany przez skromne wycofanie dolara amerykańskiego z dwuletniego szczytu.

Japoński minister finansów Shunichi Suzuki wyraził obawy dotyczące niedawnego gwałtownego spadku kursu jena i powiedział, że w razie potrzeby podejmie odpowiednie kroki. Poza tym, dominujące środowisko ograniczania ryzyka – na co wskazuje przedłużająca się wyprzedaż na rynkach akcji w obliczu obaw o możliwą globalną recesję – skłoniło część przepływów do japońskiego jena. To z kolei skłoniło byki do wycofania pewnych zysków ze stołu i wywarło presję w dół na parę USD/JPY.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.