Bank Rosji może zrobić sobie przerwę w obniżaniu kursu na posiedzeniu 22 lipca, napisali dziś analitycy Rosbanku.

Bank Centralny opublikował w piątek wyniki kluczowych badań – oczekiwania biznesu (wg branż) oraz nastroje konsumentów. Rosbank postrzega ogólny wynik w taki sposób, że zmniejszył się poziom pesymizmu w gospodarce, co pozwoliło poprawić oczekiwania cenowe. Ze strony producentów obraz pokazał spadek stopnia negatywności w większości branż. Na zbliżające się posiedzenie regulatora z aktualnych danych można wyciągnąć dwa wnioski:


„Po pierwsze, znaczenie popytu krajowego jest teraz większe niż kiedykolwiek, a widząc spadek oczekiwań inflacyjnych (nie wszyscy cofnęli się z poziomów szczytowych), warto dostosować się do szerokiego rozpiętości oczekiwań i aktualnego stanu konsumentów. Dodatkowe zachęty ze strony Banku Rosji mogą być wymagane w nadchodzących miesiącach, jednak w kontekście przeszacowanych oczekiwań, ryzyko inflacyjne może stać się towarzyszące.”


Po drugie, szybkie ożywienie optymizmu biznesowego może oznaczać mniejszą lukę produktową niż pierwotnie sądzono, twierdzą ekonomiści.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.