Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii wydało licencję generalną na okres 30 dni, pozwalającą na przeprowadzanie transakcji z VTB Bank, który podlegał sankcjom. Jest to stwierdzone w oświadczeniu wydanym w piątek przez departament.

„25 lutego 2022 r. Urząd ds. egzekwowania sankcji finansowych wydał licencję ogólną <…>, która pozwala na 30-dniowy okres karencji dla [rozmiaru] portfela, w tym banku VTB”, mówi. Zaznacza się, że licencja będzie ważna od 25 lutego do 27 marca.
24 lutego brytyjski premier Boris Johnson ogłosił nałożenie sankcji na VTB w odpowiedzi na rosyjską operację wojskową na Ukrainie. Środki ograniczające wobec VTB obejmują blokowanie wszystkich aktywów bankowych w królestwie, a także zakaz transakcji z udziałem VTB w walutach iz lokalnymi kontrahentami.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.