Bank Anglii (BoE) poinformował banki, że jest gotowy przedłużyć swój program awaryjnego skupu obligacji poza piątek, jeśli pozwolą na to warunki rynkowe, podał w środę Financial Times (FT), powołując się na trzy źródła.

Gazeta donosi o wiadomościach, gdy gubernator BoE Andrew Bailey powiedział we wtorek, że brytyjski bank centralny nie planuje przedłużenia zakupów obligacji poza piątek, kiedy te zakupy będą miały miejsce.

Funt szterling zyskał 0,4%

Kupując obligacje, Bank Anglii dąży do zakończenia tego, co postrzega jako „dysfunkcję” na rynku obligacji, ponieważ fundusze emerytalne zostały zmuszone do wniesienia dużych kwot awaryjnego zabezpieczenia w inwestycjach opartych na pasywach (LDI), po gwałtownym spadku ceny Brytyjskie obligacje skarbowe.

Kalkulator walut

„Oni (urzędnicy banku centralnego) powiedzieli nam, że uważnie obserwowali menedżerów LDI, aby ustalić, czy byli w stanie wygenerować wystarczającą ilość gotówki dla swoich klientów, aby spełnić wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, i zdecydują się przedłużyć kredyt w czwartek lub piątek” – pisze FT. cytując bankiera.

Bank Anglii ogłosił we wtorek, że do końca tygodnia kupi indeksowane do inflacji brytyjskie obligacje rządowe, co jest kolejną interwencją mającą na celu ustabilizowanie rynku długu

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.