Po zakończeniu tygodnia BOJ i EBC uwaga rynku będzie powoli przesuwać się w kierunku Fed przed posiedzeniem FOMC w przyszłym tygodniu. Dolar znajduje się w skromnej sytuacji, ponieważ w ciągu tygodnia utrzymuje kluczowe poziomy techniczne.

Euro nie zdołało zmobilizować silnego umocnienia nawet po wczorajszej podwyżce stóp przez EBC o 50 pb, co wiele mówi o letnim sentymencie wokół euro. Ale dolarowa strona równania również utrzymuje się dzisiaj, a cena wynosi obecnie nieco poniżej 1,0200:

EURUSD D1 22-07

Fakt, że kupujący nie zdołali zakwestionować w tym tygodniu poziomu zniesienia Fib 50,0 na poziomie 1,0283, pokazuje, że para może dalej spadać teraz, gdy przeszliśmy przez przeszkodę EBC i nie było z tego zbyt wiele radości.

Tymczasem GBP/USD spadł o 0,2% w ciągu dnia, ponieważ kupujący nadal walczą o utrzymanie wybicia powyżej 1,2000, chociaż kluczowe krótkoterminowe poziomy pozostają na razie nienaruszone:

GBPUSD H1 22-07

200-godzinna średnia krocząca (niebieska linia) na poziomie 1,1920 będzie obecnie obserwowana przy definiowaniu krótkoterminowego odchylenia dla pary i czy sprzedający mają ochotę gonić za spadkiem.

Gdzie indziej, przy nieco bardziej powolnym sentymencie do ryzyka, australijski i kiwi również siedzą niżej, a AUD/USD spadł o 0,2% do 0,6915. Para wygasa w okolicach 0,6900, co może stanowić pewną atrakcję dla akcji cenowej przed wycofaniem się.

Tymczasem USD/JPY próbuje ponownie pracować w kierunku 138,00, ale sytuacja będzie zależeć od rynku obligacji. Po wczorajszym posiedzeniu EBC rentowności mocno spadły, przez co para ucierpiała nieco, ale dzisiaj widzimy lekkie odreagowanie. To powiedziawszy, akcja cenowa nadal jest w dużej mierze złapana w szerszym zakresie między 137,00 (przerwany opór, teraz stał się wsparciem) a 140,00 (kluczowy opór psychologiczny) w tej chwili.

USDJPY D1 22-07

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.