The EURUSD przesunęła się do kolejnego nowego minimum, wracając wczoraj do 2002 r., kiedy cena osiągnęła najniższy poziom 1,01607 (patrz wykres miesięczny powyżej). W tym procesie cena zbliża się do poziomu parytetu 1.000 w głównej parze walutowej, ponieważ inwestorzy zastanawiają się, jak zła będzie recesja w Europie. Ruch w dół w tym tygodniu zniwelował huśtawkowe dołki z pierwszego tygodnia stycznia 2017 r. w pobliżu 1,03390. Poziom ten został przełamany we wtorek i przesunął się w okolice 1,0234. Wczorajszy spadek był kontynuacją spadku do nowego minimum w skali roku i minimów od 2002 roku.

Po dojściu do ekstremalnych, kilkudziesięcioletnich poziomów, handlowcy muszą szanować trend, a to jest zły. Co więcej – i prawdopodobnie ważniejsze – kupujący muszą udowodnić, że potrafią odzyskać kontrolę i zachować ją. Brak tego, a kupujący nie wygrywają.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.