Moskwa. 13 lipca INTERFAX.RU – W okresie styczeń-czerwiec 2022 r. Bank Rosji zidentyfikował 954 piramidy, czyli 6,5 razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, poinformował regulator w komunikacie.

Bank Centralny tłumaczy ten wzrost zmianami warunków pracy legalnych instytucji finansowych spowodowanych sankcjami. Zaniepokojeni możliwymi trudnościami ekonomicznymi ludzie szukali nowych sposobów inwestowania, a odpowiedzią na tę prośbę było pojawienie się nowych piramid finansowych.

Około 80% piramid i nielegalnych imigrantów działało w Internecie, w większości były to projekty o krótkim okresie życia i niewielkim zaliczku. Jednocześnie gwałtownie wzrosła liczba projektów, które działały wyłącznie w komunikatorze Telegram, bez własnych stron internetowych i przyciągały fundusze od obywateli za pomocą botów, zauważa Bank Centralny.

Liczba nielegalnych wierzycieli wzrosła do 663 firm, czyli prawie 2 razy więcej niż w pierwszej połowie 2021 roku. Osoby atakujące stworzyły specjalne strony internetowe i kanały Telegram, na których zamieszczały informacje o udzielaniu pożyczek konsumenckich „od osób fizycznych”. Około jedna trzecia tych nielegalnych organizacji nielegalnie użyła w swojej nazwie słów wskazujących na realizację działań mikrofinansowych.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.