Plan Fed dotyczący podwyżki stóp procentowych do 3,5-4% to „właściwa polityka”

Logo Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w pobliżu siedziby głównej w Waszyngtonie, USA, 4 września 2018 r. REUTERS/Yuri Gripas

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego amerykańska gospodarka prawdopodobnie zwolni w 2022 i 2023 r. i w niewielkim stopniu „uniknie recesji”, ponieważ Rezerwa Federalna wdraża swój plan zaostrzenia stóp w celu ograniczenia inflacji.

„Obecnym priorytetem polityki powinno być szybkie spowolnienie wzrostu płac i cen bez przyspieszania recesji” – powiedział MFW w piątkowym oświadczeniu. „To nie będzie łatwe zadanie”, ponieważ globalne ograniczenia podaży i niedobory siły roboczej prawdopodobnie utrzymają się, a konflikt na Ukrainie stwarza dodatkową niepewność, czytamy w raporcie.

Plan Fed dotyczący szybkiego podniesienia stopy bazowej do 3,5-4% „powinien doprowadzić do wczesnego zaostrzenia warunków finansowych, które szybko przywróci inflację do celu”, powiedziała dziennikarzom dyrektor zarządzająca Kristalina Georgieva po opublikowaniu końcowego oświadczenia w sprawie Artykuł IV konsultacje., ocena krajów przez MFW.

Według Georgievej, kierując się polityką nakreśloną na czerwcowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku i oczekiwaną redukcją deficytu budżetowego, MFW spodziewa się spowolnienia gospodarki amerykańskiej. Fundusz „również właśnie zakończył bardzo przydatne dyskusje” z sekretarz skarbu Janet Yellen i prezesem Fed Jerome Powellem, powiedziała.

„Zdajemy sobie sprawę, że maleje szansa na uniknięcie recesji w USA” – powiedziała Georgieva. „Musimy również uznać niepewność obecnej sytuacji”.

Georgieva powiedziała na konferencji prasowej w piątek, że w tym roku, a zwłaszcza w 2023 roku, istnieje „bardzo znaczące” ryzyko pogorszenia się sytuacji.

Jeśli w końcu dojdzie do recesji, prawdopodobnie będzie ona stosunkowo krótka, powiedział Nigel Chalk, zastępca dyrektora departamentu półkuli zachodniej MFW.

Fed podniósł w zeszłym tygodniu stopy procentowe o 75 punktów bazowych – największy ruch od 1994 roku – a Powell zasygnalizował, że na lipiec planowana jest kolejna podwyżka o tę samą kwotę lub o 50 punktów bazowych.

Szef Fed i jego koledzy zaczęli agresywnie walczyć z najwyższą inflacją od 40 lat w obliczu krytyki, że pozostawili politykę monetarną zbyt luźną na zbyt długo, gdy gospodarka otrząsnęła się z Covid-19. W tym roku podnieśli stopy o 1,5 punktu procentowego, a urzędnicy przewidują około 1,75 punktu dalszego zacieśnienia zagregowanego wzrostu w 2022 roku.

Na konferencji prasowej Georgieva powiedziała, że ​​MFW widzi potrzebę polityki zapobiegającej dalszej presji na wzrost cen ropy, o czym rozmawiała w tym tygodniu z Yellen.

Zauważając, że presja cenowa w Ameryce jest obecnie bardzo szeroka i wykracza daleko poza wyższe ceny energii i żywności, Georgieva powiedziała, że ​​Yellen i Powell „nie pozostawiają wątpliwości” co do ich zaangażowania w obniżanie inflacji.

Jedną z propozycji MFW, by złagodzić presję inflacyjną, jest zniesienie przez administrację Bidena ceł nałożonych na stal, aluminium i szereg chińskich towarów w ciągu ostatnich pięciu lat. Szefowa misji handlowej prezydenta Joe Bidena, Katherine Tai, powiedziała wcześniej, że cła na roczny import chińskich towarów do USA o wartości ponad 300 miliardów dolarów zapewniają znaczną dźwignię i są przydatne w negocjacjach.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.