Oto, co musisz wiedzieć we wtorek 11 października: Po trzydniowym weekendzie amerykańskie rynki obligacji ponownie się otworzyły, a rentowność 10-letniego okresu referencyjnego wzrosła do 4%, zapewniając wzrost dolara we wtorek. Co więcej, atmosfera rynkowa niechętna ryzyku pozwala dolarowi na dalsze osiąganie lepszych wyników niż jego rywale, a indeks dolara amerykańskiego jest notowany na najwyższym poziomie od ponad dziesięciu dni powyżej 113,20. Indeks optymizmu biznesowego NFIB i indeks optymizmu gospodarczego IBD/TIPP zostaną uwzględnione w wykazie gospodarczym USA, ale nastroje rynkowe będą prawdopodobnie nadal wpływać na zachowanie głównych par walutowych. Inwestorzy będą też bacznie przyglądać się przemówieniom bankierów centralnych.

Chociaż w poniedziałek warunki handlowe pozostały słabe, główne indeksy Wall Street zakończyły się spadkiem przed kluczowymi danymi o zyskach za trzeci kwartał dużych instytucji finansowych, w tym JPMorgan, Citi i Wells Fargo. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy giełdowe ostatnio straciły między 0,3% a 0,4%, co odzwierciedla ostrożną postawę inwestorów.

W czasie azjatyckich godzin handlu dane z Australii ujawniły, że zaufanie przedsiębiorców pogorszyło się we wrześniu, podczas gdy warunki biznesowe nieznacznie się poprawiły. Po ciężkich stratach w poniedziałek, AUD/USD nadal spadał i ostatnio notowano handel na najniższym poziomie od kwietnia 2020 r. na 0,6260, tracąc codziennie ponad 0,6%.

Raporty sugerujące, że Niemcy były otwarte na pomysł wspólnego zadłużenia UE w celu rozwiązania kryzysu energetycznego w strefie euro, pomogły wspólnej walucie wykazać pewną odporność na dolara w drugiej połowie dnia w poniedziałek. Gdy niemieccy urzędnicy odrzucili te raporty, EUR/USD skręcił na południe i odnotował dzienne straty. W momencie prasy para porusza się w bok w okolicach 0,9700.

Bank Anglii (BOE) nadal wprowadza dodatkowe środki w celu poprawy warunków rynkowych, ale funt brytyjski ma trudności ze znalezieniem popytu. Tymczasem dane opublikowane przez brytyjskie Biuro Statystyki Narodowej ujawniły wcześniej tego dnia, że ​​stopa bezrobocia MOP spadła do 3,5% w ciągu trzech miesięcy do sierpnia z 3,6%. Zgodnie z oczekiwaniami wskaźnik liczenia osób ubiegających się o świadczenia pozostał niezmieniony na poziomie 3,9%, a średni zysk z uwzględnieniem premii wzrósł o 5%, w porównaniu z 5,5% w lipcu. GBP/USD był ostatnio widziany, gdy tracił 0,5% w dniu przy 1,1000.

Kalendarz ekonomiczny

BOE zapowiada tymczasowe wstrzymanie operacji sprzedaży obligacji korporacyjnych w tym tygodniu.

Kurs USD/JPY nadal utrzymuje się powyżej 145,50 i pozostaje blisko poziomu, który wywołał interwencję Banku Japonii (BoJ) pod koniec września. Premier Japonii Fumio Kishida powiedział wcześniej tego dnia, że ​​BoJ musi utrzymać luźną politykę do czasu wzrostu płac i wezwał firmy do podnoszenia płac wraz z cenami.

Niedźwiedzia dynamika wokół złota nadal się umacniała po tym, jak metal szlachetny spadł poniżej 1700 USD na początku tygodnia. XAU/USD stracił w poniedziałek 1,5% i był ostatnio widziany w trendzie bocznym w wąskim kanale nieco poniżej 1670 USD.

Kalkulator walutowy

Bitcoin stracił prawie 2% w poniedziałek i we wtorek zbliżył się do 19 000 USD. Ethereum spadł poniżej 1300 USD, a ostatnio widziano, jak stracił 0,6% w dniu przy 1280 USD.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.