To był trudny rok dla indeksu S&P 500 , który jest powszechnie uważany za miarę tego, jak radzi sobie rynek akcji jako całość. W chwili pisania tego tekstu S&P 500 spadł o około 19% od początku roku, ale w tym roku indeks również kilkakrotnie spadał na rynek bessy, co wskazuje na 20% lub więcej spadku.

Rzeczywistość jest taka, że ​​to nie pierwszy raz, kiedy rynek przechodzi trudny okres. Historycznie rzecz biorąc, inwestorzy, którzy doładowali swoje portfele funduszami indeksowymi S&P 500 , radzili sobie całkiem nieźle na dłuższą metę, nawet po latach słabych wyników.

Ale jeśli pomysł zainwestowania większej ilości pieniędzy w S&P 500 nie wydaje się obecnie atrakcyjną opcją, może nadszedł czas, aby przyjrzeć się inwestowaniu w nieruchomości . Jest to nie tylko świetny sposób na dywersyfikację, ale możesz cieszyć się swoim udziałem w zyskach, inwestując poza giełdą.

Solidna alternatywa
Akcje od dawna są dobrym wyborem dla inwestorów z długoterminową strategią budowania bogactwa. Ale w tej chwili akcje są w poważnym spadku, więc warto przyjrzeć się nieruchomościom.

W rzeczywistości wiele osób widziało, jak ich portfele straciły na wartości od początku roku. Ale właściciele domów widzieli coś przeciwnego. Wartości nieruchomości są teraz na całej planszy. A w maju ceny sprzedaży domów wzrosły o prawie 15% w porównaniu z rokiem poprzednim, według National Association of Realtors. Więc jeśli jesteś w stanie znaleźć nieruchomość na wynajem w przystępnej cenie , możesz ustawić się na cieszenie się stałym strumieniem dochodów.

Obecnie popyt na wynajem jest wysoki, ponieważ domy stały się tak trudno dostępne. Możemy za to podziękować kombinacji niebotycznie wysokich cen i rosnących oprocentowań kredytów hipotecznych. Więc jeśli jesteś w stanie zgarnąć czynsz, jest duża szansa, że ​​będziesz w stanie zażądać za to niezłą kwotę czynszu. A jeśli utrzymasz wynajem przez wiele lat, istnieje duża szansa, że ​​wartość tej nieruchomości z czasem wzrośnie.

Możesz także przyjrzeć się kupowaniu nieruchomości w nieładzie i obracaniu jej z zyskiem. Na rynku nieruchomości obecnie w poważny sposób brakuje zasobów mieszkaniowych, więc jeśli jesteś w stanie przeprowadzić renowację w przystępnej cenie, możesz zdołać wycisnąć niezły zysk dzięki szybkiej naprawie i przerzuceniu.

Nie ograniczaj się do samych zapasów – zwłaszcza teraz
Nie ma powodu, by zakładać, że S&P 500 jest skazany na zagładę. W tej chwili przechodzi trudny okres i chociaż może to chwilę potrwać, nie powinno być powodem do paniki. Ale jeśli chcesz teraz trzymać się z dala od szerokiego rynku giełdowego, opłaca się spojrzeć na nieruchomości jako realną alternatywę inwestycyjną, niezależnie od tego, czy oznacza to zakup nieruchomości na wynajem i zostanie właścicielem, czy zakup fixer-upper, odrestaurowanie go i zareklamować go chętnemu nabywcy.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.