Sąd w południowej Rosji uchylił w poniedziałek wcześniejsze orzeczenie zawieszające działalność konsorcjum Caspian Pipeline Consortium (CPC) i zamiast tego nałożył na nie grzywnę w wysokości 200 tys. rubli (3300 dolarów), łagodząc obawy związane z globalnym kryzysem dostaw ropy.

Cały ten dramat za grzywnę w wysokości 3300 dolarów?! a niektórzy próbują mi wmówić, że nie chodzi tylko o politykę?! OK kolego.

Do największych udziałowców konsorcjum należą amerykańskie koncerny naftowe Chevron i Exxon.

Rurociąg eksportował w zeszłym roku z Morza Czarnego do 54 milionów ton, czyli około 1,2 miliona baryłek dziennie, głównej ropy Kazachstanu, lekkiej kwaśnej mieszanki CPC BFO-CPC.

Ani przez chwilę nie sugeruję, że właśnie dlatego ropa straciła dzisiaj najlepszą część 1%, to odnowił strach w stosunku do China Covid, ale z pewnością daje tym, którzy siedzą w ofercie, więcej amunicji.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.