G7 chce ustalić limit cen ropy kupowanej od Rosji, w odpowiedzi Rosja może po prostu przestać sprzedawać ropę krajom G7

 

Ceny ropy spadły w poniedziałek podczas niestabilnej sesji, ponieważ inwestorzy oczekiwali jakichkolwiek ruchów przeciwko rosyjskiemu eksportowi ropy i gazu, które mogą nastąpić po spotkaniu przywódców G7 w Niemczech.

Perspektywa jeszcze większego załamania dostaw unosiła się nad rynkiem, gdy zachodnie rządy szukały sposobów ograniczenia zdolności Rosji do finansowania operacji żądła na Ukrainie, chociaż oczekuje się również, że przywódcy G7 omówią ponowne otwarcie umowy nuklearnej z Iranem, co mogłoby zwiększyć eksport irańskiej ropy .

Członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i ich sojusznicy, w tym Rosja, znana jako OPEC+, prawdopodobnie utrzymają plan zwiększenia produkcji ropy w sierpniu, kiedy spotkają się w czwartek, podają źródła.

Ale na razie naglące problemy z dostawami przeważyły ​​rosnące obawy przed potencjalną globalną recesją po serii rozczarowujących danych gospodarczych ze Stanów Zjednoczonych, największego światowego konsumenta ropy.

Kontrakty terminowe Brent spadły o 28 centów do 112,84 USD za baryłkę do 0932 GMT po wzroście o 2,8% w piątek. Ropa naftowa West Texas Intermediate w USA była warta 107,17 USD za baryłkę, co oznacza spadek o 45 centów, czyli 0,42%, po wzroście o 3,2% w poprzedniej sesji.

Oba kontrakty spadły w zeszłym tygodniu drugi tydzień z rzędu, ponieważ wyższe stopy procentowe w kluczowych gospodarkach umocniły dolara i zwiększyły obawy o recesję.

Jednak ceny ropy są dobrze wspierane powyżej 100 USD za baryłkę, podczas gdy wariancja w spreadach między dalekim i bliskim miesiącem dostawy pozostaje znaczna. Backwardation to struktura rynkowa, w której ceny kontraktów futures są wyższe niż ceny dostaw w kolejnych miesiącach, co wskazuje na ograniczoną podaż.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.