Western Texas Intermediate (WTI) skacze o ponad 4%, dzięki uprzejmości słabszego dolara amerykańskiego.
Zmiany w postawie zerowej tolerancji chińskiego Covid-19 będą wspierać wzrost cen ropy.
WTI może zmobilizować się do ograniczenia przez OPEC wydobycia ropy naftowej i zakazu UE na rosyjską ropę.
Benchmark dla ropy naftowej w USA, znany również jako Western Texas Intermediate (WTI), gwałtownie wzrósł po publikacji danych o zatrudnieniu w USA, które przekroczyły szacunki, podczas gdy stopa bezrobocia wykazuje oznaki łagodzenia na rynku pracy, zgodnie z oczekiwaniami Rezerwy Federalnej. W chwili pisania tego tekstu WTI wymienia ręce po 91,70 USD za baryłkę po osiągnięciu trzytygodniowego maksimum na poziomie 92,55 USD.

DOLAR AMERYKAŃSKI ZNAJDUJE SIĘ W DEFENSYWIE POMIMO DOBREGO RAPORTU O ZATRUDNIENIU W USA
Dolar amerykański pozostaje ogólnie miękki, ważony przez październikowy raport US Nonfarm Payrolls, co jest spokojem dla aktywów denominowanych w dolarach. Gospodarka USA dodała do gospodarki 261 tys. miejsc pracy, miażdżąc przewidywane przez analityków 200 tys.

Oprócz tej wiadomości, że chińskie władze chcą złagodzić ograniczenia Covid-19, przyniosłyby korzyści cenom ropy, jak jeden z czołowych epidemiologów powiedział na lokalnej konferencji inwestycyjnej, że spodziewa się „istotnych zmian” w polityce zerowej tolerancji Covid-19.

Gdzie indziej, indeks dolara amerykańskiego, który śledzi zachowanie dolara w stosunku do większości walut G8, spada o ponad 1,50%, do poziomu 111,102, po tym, jak w następstwie Rezerwy Federalnej osiągnął nowe dwutygodniowe maksima na poziomie 113,148.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.