Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) ogłosi swoją decyzję w sprawie polityki pieniężnej w środę, 13 lipca o godzinie 02:00 GMT, a gdy zbliżamy się do czasu publikacji, oto oczekiwania zgodnie z prognozami ekonomistów i badaczy sześciu głównych banków .

RBNZ podniósł oficjalną stopę gotówkową (OCR) o 50 punktów bazowych (pb) z 2% do 2,5% w lipcu. Jak zauważa Dhwani Mehta z FXStreet, kluczem jest forward guidance RBNZ.

ANZ

„Oczekujemy, że RBNZ podniesie OCR o 50 pb do 2,50%. W sumie dane od majowego RPP nie zasugerowały znaczącego złagodzenia presji inflacyjnej. Rzeczywiście, gdyby RBNZ opublikował prognozy na spotkaniach tymczasowych, ścieżka OCR prawdopodobnie byłaby nieco wyższa, jeśli w ogóle.

WESTPAC

„Oczekujemy, że RBNZ podniesie OCR o kolejne 50 pb do 2,50%. Rozwój sytuacji od czasu majowego komunikatu był mieszany dla perspektyw polityki pieniężnej. Inflacja w perspektywie krótkoterminowej wciąż jest wysoka, ale ryzyko globalnego spowolnienia wzrosło i zaczęły pojawiać się wczesne oznaki ochłodzenia krajowej aktywności. Na razie RBNZ będzie musiał kontynuować zasygnalizowane przez siebie podwyżki stóp procentowych lub zaryzykować zniweczenie swojej dotychczasowej dobrej pracy nad opanowaniem presji inflacyjnej. Ale w pewnym momencie w nadchodzących miesiącach właściwe będzie zasygnalizowanie, że zbliża się koniec cyklu zaostrzania.

STANDARDOWY CZARTEROWY

„Oczekujemy, że bank centralny przystąpi do podwyżki o 50 pb, biorąc pod uwagę jastrzębi kurs RBNZ, wyższą inflację i słabszy NZD (co wywiera presję na wzrost inflacji na giełdach). Widzimy tylko jedną podwyżkę o 25 pb więcej w sierpniu i przewidujemy stopę końcową na poziomie 2,75% (bardziej gołębie niż oczekiwania rynkowe i prognoza RBNZ), ponieważ oczekujemy, że obawy o wzrost będą miały pierwszeństwo przed obawami o inflację w drugiej połowie. Rynki będą wypatrywać jakichkolwiek oznak zmiany jastrzębiej retoryki, biorąc pod uwagę rosnące obawy o recesję i ponieważ bank centralny jako pierwszy z rynków rozwiniętych podniósł stopy w tym cyklu”.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.