Indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł podczas ostatnich notowań na poziomach intraday, przełamując serię strat, które trwały przez pięć kolejnych sesji, osiągając w ostatnich sesjach wzrost o 1,00%. Zyskał około 303,70 pkt i ustabilizował się na koniec handlu na poziomie 30 668,54, po spadku podczas wtorkowego handlu o -0,50%.

Inwestorzy wydawali się spokojni, że amerykański bank centralny spełnił oczekiwania rynku, że będzie działał agresywnie, aby powstrzymać rosnącą inflację, i na razie wydawali się zadowoleni z prognozy Fedu, że gospodarka prawdopodobnie spowolni w ciągu najbliższych dwóch lat. Rezerwa Federalna podniosła w środę stopę procentową o 75 punktów bazowych, największy taki wzrost od prawie 30 lat, ponieważ bank centralny szybko schładza inflację, która osiągnęła czterodziesięcioletnie maksima, które okazały się trudne do okiełznania.

W komunikacie urzędnicy Fed powiedzieli, że oczekują teraz, że stopa procentowa banku centralnego wzrośnie do około 3,4% do końca tego roku, podczas gdy 2023 kończy się blisko 3,8%. Oczekują również spowolnienia gospodarki do 1,7% w tym roku.

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział podczas konferencji prasowej, że Fed ma nadzieję w pewnym momencie polegać na danych. Oznacza to, że przy spowalniającym wzroście gospodarczym i inflacji Fed może rozważyć spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych, starając się uniknąć wepchnięcia gospodarki w recesję.

Dane gospodarcze w środę pokazały, że sprzedaż detaliczna w USA spadła w maju poniżej oczekiwań o 0,3%, podczas gdy sprzedaż po wyłączeniu samochodów wzrosła o 0,5%, a po wyłączeniu sprzedaży samochodów i gazu o 0,1%.

Technicznie rzecz biorąc, indeks próbuje tym wzrostem zrekompensować część tego, co poniósł z poprzednich strat. Jednocześnie stara się rozładować część swoich wyraźnych wyprzedaży przez wskaźniki siły względnej , zwłaszcza z początkiem pojawiania się w nich pozytywnej zwrotnicy. Wynika to z dominacji krótkoterminowego korygującego trendu spadkowego wzdłuż linii nachylenia, z utrzymującą się ujemną presją na jego handel poniżej prostej średniej ruchomej z ostatnich 50 dni.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.