AUD/USD spadł w dniu dzisiejszym o 1% do minimum 0,6950 i grozi dalszym spadkiem po wcześniejszej decyzji o kursie RBA. Bank centralny zgodnie z oczekiwaniami dokonał podwyżki stóp procentowych o 50 pb, ale dokonał subtelnej zmiany w swoich prognozach dotyczących przyszłości, stwierdzając, że nie będą podążać za ustaloną ścieżką do przodu.

Wskazuje to na możliwość spowolnienia cyklu zacieśniania i spycha aussie w dół. Podobnie jak Fed w zeszłym tygodniu, RBA wydaje się być jednym z pierwszych banków centralnych, które skłaniają się ku temu – przynajmniej w bardziej jasny i zwięzły sposób. AUD/USD jest pod presją w ciągu dnia, a oto wykres dzienny

Dzisiejszy spadek nastąpił również po tym, jak para zdołała wczoraj utrzymać dzienne wybicie powyżej 0,7000, ale kupującym nie udało się przetestować poziomu 61,8 zniesienia Fib na poziomie 0,7053. Powrót poniżej poziomu liczbowego jest poważnym ciosem w zwyżkę, ponieważ sprzedający również grożą przejęciem kontroli w najbliższym czasie:

200-godzinna średnia krocząca (niebieska linia) przy 0,6956 jest teraz w centrum uwagi, a wybicie poniżej spowoduje, że krótkoterminowe nastawienie stanie się bardziej niedźwiedzie dla pary. Spowoduje to zwrócenie uwagi na krótkoterminowe wsparcie w okolicach 0,6911-13, po czym nastąpi powrót do poziomu 0,6900.

Biorąc pod uwagę subtelną zmianę RBA, można argumentować, że australijczykom trudno będzie polegać na politycznym wietrze ze strony banku centralnego, aby odtąd pchnąć go wyżej. Wzrosty ryzyka są prawie jedyną rzeczą, na której waluta może polegać, a dzisiejsze negatywne nastroje w obliczu napięć między USA a Chinami tylko potęgują w tej chwili spadek australijskiej waluty.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.