Dolar australijski nieznacznie spadł po ostatnich danych dotyczących handlu z Chinami. Według krajowej agencji statystycznej eksport Chin wzrósł z 17,9% w czerwcu do 18,0% w lipcu. Wzrost ten był znacznie lepszy niż szacowana mediana 15,0%. Była to również niespodzianka ze względu na trudne środowisko makro, w którym znajduje się świat.

W tym samym czasie import Chin wzrósł z 1,0% do 2,3%. W rezultacie nadwyżka handlowa wzrosła z ponad 97 miliardów dolarów do ponad 101,26 miliardów dolarów. Analitycy spodziewali się, że nadwyżka handlowa kraju zmniejszy się do około 90 miliardów dolarów. Liczby te są ważne dla dolara australijskiego ze względu na silne powiązania między Australią a Chinami.

AUD/USD spadł, ponieważ obawy o powiązania USA z Australią i Chinami pogorszyły się z powodu trwających napięć na Tajwanie. W weekend chińscy urzędnicy rządowi ostrzegli Australię przed ingerowaniem w tę sprawę. Chińska armia kontynuowała ćwiczenia w pobliżu Tajwanu w odpowiedzi na wizytę Pelosi z zeszłego tygodnia.

Tymczasem para również gwałtownie spadła, gdy inwestorzy zareagowali na raport o wolnych miejscach pracy w Stanach Zjednoczonych. Dane Biura Statystyki Pracy (BLS) ujawniły, że krajowa gospodarka dodała w lipcu 528 tys. miejsc pracy po tym, jak w poprzednim miesiącu dodała prawie 400 tys. Jednocześnie stopa bezrobocia spadła z 3,6% do 3,5%.