Rozpoczęcie krótkiej transakcji, gdy ceny wciąż rosną, może dla niektórych wydawać się zbyt lekkomyślne. Ale tak nie jest, jeśli wiąże się to z jasno skalkulowanym ryzykiem i istnieją powody, aby to ryzyko podjąć. Z S&P 500 taka sytuacja miałaby teraz miejsce: krótka okazja handlowa.

W szczytowym momencie ogólnorynkowy indeks Standard & Poor’s 500, w skrócie S&P 500, wzrósł o 15 procent od najniższego poziomu od początku roku wynoszącego 3637 punktów w połowie czerwca. To dużo jak na bessę i wygląda na to, że wzrost już się zakończył. Ale takie scenariusze nie są rzadkością w trendach spadkowych. Odwrotne ruchy w górę, które wyglądają, jakby bessa już dawno się skończyła, wystąpiły również w latach 2000-2003 lub 2008.

Ale skąd możesz mieć pewność, że to nie jest plus? Jak wiadomo na giełdzie nic nie jest pewne. Ale masz duże szanse na odniesienie sukcesu przy ostatecznie procyklicznych transakcjach … które są krótkimi transakcjami, ponieważ nadal istnieje trend spadkowy … jeśli a) ogólne warunki są nadal wyraźnie negatywne i b) zbliżają się decydujące opory, gdzie jest bardzo możliwe, że krótkoterminowi sprzedawcy ponownie staną się masowo aktywni.