W poniedziałek rano indeksy giełdowe największych krajów regionu Azji i Pacyfiku są notowane głównie na minusie w związku z obawami o globalny wzrost gospodarczy.

Inwestorzy obawiają się, że wysiłki wiodących światowych banków centralnych w celu ograniczenia inflacji mogą osłabić globalny wzrost gospodarczy. Tym samym w ubiegłym tygodniu Europejski Bank Centralny podniósł wszystkie trzy główne stopy procentowe naraz o 50 punktów bazowych, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu średnio o 25 pb.

W tym tygodniu odbędzie się kolejne posiedzenie Systemu Rezerwy Federalnej, na którym według uczestników rynku stopa zostanie podniesiona o 75 pb, przy czym istnieją obawy, że Fed może zdecydować się na bardziej aktywne podnoszenie kosztów pożyczania.

Azjatyckie firmy technologiczne były dodatkowo pod presją 1,9% spadku amerykańskiego indeksu giełdowego Nasdaq w zeszły piątek.

Chiński indeks Shanghai Composite spadł o 0,62% do 08:20 czasu moskiewskiego, indeks Hongkongu Hang Seng spadł o 0,95%.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.