Rosnieft w odpowiedzi na decyzję brytyjskiego BP o wycofaniu się z udziałowców rosyjskiego koncernu, w którym posiadał 19,75% akcji, wyjaśnił, że został poinformowany o takiej decyzji. Zniszczy 30 lat współpracy, ale Rosnieft pozostaje otwarty na dialog – powiedziała w oświadczeniu.

„27 lutego kierownictwo Rosnieftu przeprowadziło szczegółowe negocjacje z prezesem BP Bernardem Looneyem i prezesem Rady Dyrektorów BP Helge Lundem. Zarząd BP poinformował o decyzji rady dyrektorów w sprawie wycofania się z akcjonariuszy Rosniefti i szeregu innych rosyjskich projektów” – napisano w opublikowanym w niedzielę wieczorem oświadczeniu. Firma uważa, że ​​taka decyzja “niszczy udaną trzydziestoletnią współpracę obu firm, której celem jest zabezpieczenie interesów akcjonariuszy, rozwój branży, ochrona środowiska i redukcja emisji gazów cieplarnianych”.
Jednocześnie Rosnieft wyraziła wdzięczność „kierownikowi i pracownikom BP za trzydzieści lat wspólnej pracy”. Rosnieft jest zawsze otwarty na współpracę” – podała firma w oświadczeniu.
Rosnieft uważa, że ​​„BP znalazło się pod bezprecedensową presją zarówno ze strony regulatora, jak i jego akcjonariuszy”. „Decyzja BP została poprzedzona kampanią w zachodnich mediach, która obfitowała w fałszywe doniesienia i wnioski. Na przykład dostawy Rosniefti do rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych były prezentowane w materiałach dziennikarzy jako dostawy do Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej” – wynika z jej komentarza.