Minister gospodarki Bruno le Maire stwierdził w piątek jako „bardzo przychylny” misji rozpoznawczej w sprawie opodatkowania grup Cac 40, które nie płacą podatku od osób prawnych we Francji, poszukiwanej przez Erica Coquerela (LFI), przewodniczącego Komisja Finansów Zgromadzenia Narodowego.

„Jestem mu bardzo przychylny” – potwierdził na zakończenie Rady Ministrów Bruno Le Maire, pytany o superzyski koncernu naftowego TotalEnergies oraz misję rozpoznawczą, która musi przyjrzeć się stosowanym przez firmy praktykom optymalizacji podatkowej. aby nie płacić podatku dochodowego od osób prawnych.

“Parlament jest w swojej roli, kiedy kontroluje, kiedy wykazuje transparentność i kiedy pozwala uspokoić debatę”, dodał, powtarzając jednak, że jest przeciwny opodatkowaniu superzysków firm, w tym Total, który ponad dwukrotnie podwoił swoją netto zysk w drugim kwartale do 5,7 mld USD.

Jeśli ta misja „pozwala trochę uspokoić debatę, zobaczyć realność problemów, zamiast systematycznie mieć ten odruch opodatkowania i przyjrzeć się, co tak naprawdę dzieje się z opodatkowaniem osób prawnych, abyśmy byli tak przejrzyści, jak to tylko możliwe na ten temat”, powiedział, zapewniając, że „widzi same korzyści”.