W piątek euro znacznie spadło i obecnie notowane jest tuż powyżej linii 1,04, co oznacza spadek o 0,76%.

Inflacja w strefie euro przewyższa

CPI w strefie euro za czerwiec był wyższy od oczekiwań i wyniósł 8,6% r/r. Szacunek wyniósł 8,4%, a inflacja gwałtownie wzrosła w porównaniu z majowym odczytem 8,1%. To był rekordowy poziom. Lepsze informacje przyniósł odczyt bazowy, który spadł nieznacznie do 3,7% r/r z 3,8% w maju. Inwestorzy przyjęli dziś dane o inflacji kciuki w dół, a euro spadło przed weekendem.

W sytuacji, gdy inflacja nadal przyspiesza, a EBC obniża swoją prognozę wzrostu, widmo stagflacji w bloku pozostaje bardzo realne. EBC jest bez wątpienia zaniepokojony, że inflacja była wyższa niż oczekiwano, ale nie jest jasne, czy publikacja rekordowo wysokiego wskaźnika CPI wystarczy, aby zapewnić ogromną podwyżkę o 0,50% w związku z jej wzrostem w przyszłym miesiącu. Na forum EBC w tym tygodniu szef EBC Lagarde mówił ostro i bagatelizował obawy związane z recesją, ale nad gospodarką strefy euro unosi się wiele ciemnych chmur. Wysoka inflacja, słaby wzrost i kryzys energetyczny z Rosją sprawiają, że z pewnością istnieje dobry powód do obaw o znaczne pogorszenie koniunktury w gospodarce strefy euro.

W USA pojawiają się niepokojące oznaki osłabienia gospodarki. Wydatki osobiste w USA spadły do ​​0,3% z 0,6% (0,4% exp.). Inflacja wydaje się spadać powoli, a rynek pracy jest w dobrej kondycji. FedWatch z CME ocenia prawdopodobieństwo ogromnej podwyżki stóp o 0,75% na 75%, ponieważ rynki spodziewają się, że Fed pozostanie agresywny w stosunku do inflacji. Czy można uniknąć recesji? Prezes Fed Powell mówi wszystko słusznie, bagatelizując obawy dotyczące słowa na „R”, ale wielu uczestników rynku ma wątpliwości i uważa, że ​​gospodarka USA nie będzie w stanie uniknąć recesji.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.