Produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 1,4%, po pierwszym miesiącu odbicia w maju (+0,2% w zrewidowanych danych), po trzech miesiącach spadków, podał w piątek INSEE.

Produkcja przemysłowa, która już w maju wzrosła o 1%, w czerwcu przyspieszyła o 1,2%, napędzana w szczególności przez przemysł rolno-spożywczy i produkcję dóbr inwestycyjnych, podał w komunikacie Narodowy Instytut Statystyki i opracowań ekonomicznych.

Ten wzrost ogólnej produkcji przemysłowej nastąpił po tym, jak francuski przemysł cierpiał z powodu poważnych napięć w łańcuchach dostaw w wielu sektorach oraz wzrostu kosztów surowców, zaostrzonych przez konflikt na Ukrainie, który rozpoczął się w lutym.

Konkretnie, w przemyśle wytwórczym produkcja dóbr kapitałowych gwałtownie wzrosła, o 3,5%, po pierwszym lekkim odbiciu w maju (+0,2%), pchana tym razem przez maszyny i urządzenia (+6,8%) w górę pierwszy raz od grudnia 2021 r.

Przemysł rolno-spożywczy również odnotował wzrost w czerwcu, rosnąc po raz pierwszy od lutego (+2,2% wobec -0,7% w maju).