RBNZ podniósł oficjalną stopę gotówkową (OCR) o 50 punktów bazowych (pb) z 2% do 2,5% w lipcu. Jak zauważa Dhwani Mehta z FXStreet, kluczem jest forward guidance RBNZ.

ING

„Prawdopodobna wydaje się kolejna podwyżka o 50 pb. Jednak drżenie rynku nieruchomości i pogarszający się obraz gospodarki sugerują, że RBNZ może wkrótce zrewidować swój jastrzębi przekaz – prawdopodobnie nie na tym posiedzeniu, ale potencjalnie w sierpniu. A reszta świata prawdopodobnie zwróci na to uwagę. NZD pozostanie na razie słaby.”

TDS

„Niespodziewany spadek PKB w I kwartale nie powstrzymałby jeszcze jastrzębiego stanowiska RBNZ i spodziewamy się, że trzecia podwyżka o 50 pb z rzędu okiełzna inflację”.

CITIBANK

„Oczekujemy, że RPP RBNZ zapewni kolejne 50 pb wzrost wskaźnika OCR do 2,50%, poziomu szeroko kojarzonego z neutralnym poziomem polityki pieniężnej. Jednak przyjęcie polityki neutralnej raczej nie zadowoli RPP, prawdopodobnie będzie to tylko krok w kierunku restrykcyjnego poziomu polityki. Krajowe dane o twardej aktywności od czasu ostatniej decyzji OCR 25 maja pokazują solidny rdzeń popytu krajowego, podczas gdy spadki cen domów były niewielkie, a ceny prawdopodobnie nadal wyższe niż preferowane przez RBNZ. Ponadto rynek pracy w NZ pozostaje zgodny z oceną RBNZ, że jest silniejszy niż to, co byłoby zgodne z pełnym zatrudnieniem. Analitycy Citi nie spodziewają się jednak, że RPP zareaguje wzrostem wskaźnika OCR o 75 punktów bazowych, ponieważ RBNZ wyprzedza inne banki centralne pod względem cyklu polityki”.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.