Cena ropy Brent w odstępach 1-dniowych

OPEC+ planuje zorganizować pierwsze spotkanie twarzą w twarz od marca 2020 r. w przyszłym tygodniu, aby ocenić potrzebę ograniczenia wydobycia ropy, aby zapobiec dalszym spadkom cen. Sojusz 23 państw, kierowany przez Arabię ​​Saudyjską i Rosję, ma spotkać się w środę w swojej siedzibie w Wiedniu, poinformował w oświadczeniu sekretariat OPEC. Nie wszystkie kraje mogą wysłać przedstawicieli z powodu krótkiego terminu, delegaci powiedzieli prywatnie.

Grupa spotykała się online co miesiąc i nie spodziewano się, że zorganizuje spotkanie twarzą w twarz przynajmniej do końca tego roku.

Ropa Brent poszybowała powyżej 125 dolarów za baryłkę po wybuchu konfliktu między Rosją a Ukrainą w lutym. Od tego czasu cena spadła do 85 USD, ponieważ banki centralne podnoszą stopy procentowe w celu walki z inflacją, główne gospodarki (USA, Chiny) spowalniają, ograniczając wzrosty cen w obliczu obaw o spowolnienie popytu.

Analitycy z JPMorgan Chase & Co. powiedzieli, że OPEC+ może potrzebować obniżyć produkcję o co najmniej 500 000 baryłek dziennie, aby ustabilizować ceny.

Helima Croft, główny strateg ds. surowców w RBC Capital Markets, powiedział, że grupa może zatwierdzić dwukrotną obniżkę.

Wiadomość o bezpośrednim spotkaniu OPEC+ pojawiła się po tym, jak Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na m.in. nadzorującego energetykę wicepremiera Rosji Aleksandra Nowaka. Oczekuje się, że UE nałoży nowe sankcje, choć nie jest jasne, czy będą one wymierzone w Rosjan.

W 2016 r. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, która obejmuje 13 krajów, zawarła partnerstwo znane jako OPEC+ z 10 innymi dużymi producentami, w tym z Rosją. Arabia Saudyjska jest zainteresowana utrzymaniem tej relacji, która, jak twierdzi, ma kluczowe znaczenie dla stabilizacji rynków ropy, pomimo nacisków ze strony USA i Europy, by izolować Rosję.

OPEC+ podkreślił swoją gotowość do stabilizacji rynku symbolicznym skurczem na poprzednim posiedzeniu 5 września. Saudyjski minister energii, książę Abdulaziz bin Salman, obiecał tego samego dnia, że ​​pozostanie „aktywny i proaktywny” w radzeniu sobie z ekstremalną zmiennością cen.

Przygotowane przez ProFinance.ru na podstawie materiałów Bloomberg

MarketSnapshot  – Wiadomości ProFinance. Ru i wydarzenia rynkowe w Telegramie

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.