Koszt sztabek złota w funtach szterlingach w zeszłym tygodniu zbliżył się do rekordu.

Dynamika ceny złota w funtach za uncję trojańską

Kiedy funt załamał się po tym, jak brytyjski minister skarbu Kwazi Kwarteng ujawnił plan pobudzenia krajowej gospodarki, niektórzy Brytyjczycy rzucili się do niedawno utraconego aktywa „bezpiecznej przystani”: złota.

Gdy brytyjska waluta spadła w stosunku do dolara do rekordowo niskiego poziomu 1,0350 na początku poniedziałku, ceny złota w funtach wzrosły do ​​niemal rekordowych poziomów. Normalnie zachęcałoby to do sprzedaży i zniechęcało kupujących, ale tym razem zamieszanie na brytyjskich rynkach obligacji i walut zwiększyło atrakcyjność tego szlachetnego metalu.

„Zakupy rosły wykładniczo” – powiedział Ash Kundra, kierownik dealera złotych monet J Blundell & Sons w historycznej londyńskiej dzielnicy biżuterii Hatton Garden. „Kończą mi się monety, kończą mi się też sztabki”.

Popyt na złoto w Wielkiej Brytanii kontrastuje z negatywnymi nastrojami na rynku metali szlachetnych, ponieważ ceny złota denominowane w dolarach spadły o ponad 20% w stosunku do szczytu z marca, ponieważ agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną zmniejsza atrakcyjność nieoprocentowanych aktywów. Jednak status metali szlachetnych jako zabezpieczenia przed inflacją i deprecjacją waluty utrzymuje wysoki popyt ze strony inwestorów detalicznych.

Wykres cen złota w USD

Podczas gdy funt odbił się w ciągu ostatnich kilku dni po tym, jak BoE został zmuszony do interwencji, aby zapobiec krachowi na rynku obligacji, największa od pół wieku niefinansowana obniżka podatków ogłoszona w Wielkiej Brytanii nadal podsyca obawy o inflację i wywiera presję na brytyjskie aktywa.

Brytyjska firma brokerska BullionVault odnotowała dwukrotny wzrost liczby rachunków otwieranych przez inwestorów detalicznych na zakup metali szlachetnych.

„Widzimy duże zainteresowanie kupnem w Wielkiej Brytanii”, powiedział Adrian Ash, szef badań w BullionVault. „Kryzys stóp procentowych i inflacji jest globalny, ale złoto sygnalizuje, że Wielka Brytania ma rację w obliczu burzy”.

Jednak zwiększony popyt w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie nie będzie miał silnego wpływu na ceny światowe. Brytyjscy konsumenci kupili w zeszłym roku 15,5 ton sztabek i monet, nieco ponad 1% całości światowych, według Światowej Rady Złota.

Jeszcze przed rządową bombą fiskalną obawy przed gwałtownie rosnącymi rachunkami za energię, inflacją żywności i wyższymi oprocentowaniem kredytów hipotecznych skłaniały więcej Brytyjczyków do kupowania złota.

„Spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach nadal będziemy obserwować tendencję wzrostową liczby osób korzystających ze złota jako zabezpieczenia pożyczki, podczas gdy istnieje okres skrajnej niepewności” – powiedział Jim Tannahill, dyrektor zarządzający londyńskiego lombardu. Suttons i Robertsons.

W ciągu ostatnich kilku tygodni zauważył 40% wzrost liczby klientów, którzy chcą zaciągnąć pożyczki pod zastaw swoich inwestycji w złoto.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.