Lub dalej iść?

W ostatnich tygodniach uwaga przesunęła się z tego, jak daleko zajdą banki centralne w swoich cyklach zacieśniania polityki pieniężnej, na to, jak dużego spowolnienia gospodarczego mamy do czynienia i czy nadal można uniknąć recesji.

Nie ma łatwej odpowiedzi na to pytanie i chociaż pojawiają się oznaki, że rynki zaczynają wyceniać w czasie recesji, nie ma konsensusu. Oczywiście los niektórych krajów wydaje się pewniejszy niż innych, ale w większości przypadków nie jest to przesądzone. Z tego powodu dane gospodarcze w przyszłym tygodniu, a także poglądy decydentów mogą mieć ogromny wpływ na to, jak będą się zachowywać rynki.

Poniedziałkowy dzień wolny od pracy oznacza późny początek w Stanach Zjednoczonych, ale reszta tygodnia nie jest cicha. Raport o zatrudnieniu w USA i protokoły Fed to oczywiste wyróżnienia, ale jest o wiele więcej, które zapewnią, że będzie to kolejny fascynujący tydzień.

Czy Fed może stać się bardziej jastrzębi?

Kolejna bardzo duża podwyżka stóp oczekiwana od RBA

Co dalej z jenem?

NAS

Skrócony tydzień handlowy na Wall Street sprawi, że inwestorzy skupią się na protokołach FOMC, kilku mówcach Fed i czerwcowym raporcie o zatrudnieniu poza rolnictwem. Protokół Fed do ostatniego posiedzenia prawdopodobnie wzmocni argumenty za kolejną masową podwyżką stóp, ponieważ inflacja pozostaje uparcie wysoka. Oczekuje się, że czerwcowy raport o płacach poza rolnictwem wykaże, że gospodarka dodała 250 000 miejsc pracy w czerwcu, co stanowi spadek w porównaniu z 390 000 miejsc pracy dodanych w poprzednim miesiącu. Oczekuje się, że stopa bezrobocia pozostanie na stałym poziomie 3,6%, a średnia płaca godzinowa może utrzymać to samo tempo 0,3% co miesiąc temu.

Kilku jastrzębi Fedu, Bullard i Waller, prawdopodobnie będą twierdzić, że Fed będzie agresywny w kwestii zacieśniania polityki pieniężnej. Zabierze głos Williams z Fed, który ostatnio zauważył, że na lipcowym posiedzeniu FOMC przedmiotem debaty będzie 50 lub 75 pb.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.