• Wcześniej 53,4
  • PMI dla przemysłu 53,4 vs oczekiwano 53,7
  • Wcześniej 54,6
  • Złożony PMI 53,1 vs oczekiwany 52,6
  • Przed 53,1

Usługi i odczyty złożone pozostają niezmienione od maja, ale odczyt dla przemysłu spadł dalej do najniższego poziomu od 23 miesięcy. Ogólnie rzecz biorąc, warunki wzrostu są opóźnione, ale przynajmniej jest w nim pewna odporność. To powiedziawszy, oczekiwania biznesowe spadły do ​​najniższych od maja 2020 r., przy wciąż utrzymującej się wyjątkowo silnej presji cenowej.

Warto zauważyć, że firmy stwierdziły, że dostrzegają potrzebę przeniesienia na klientów wyższych kosztów energii, paliwa i wynagrodzeń. S&P Global zauważa, że:

„Gospodarka zaczyna wyglądać, jakby była pusta. Obecny wzrost biznesu jest wspierany przez zamówienia złożone w poprzednich miesiącach, ponieważ firmy zgłaszają prawie wyhamowanie popytu. W szczególności producenci zmagają się ze spadającymi zamówieniami, zwłaszcza na eksport, a sektor usług już widzi oznaki niedawnego zrywu wzrostu spowodowanego stłumionym popytem pandemicznym, który odwraca się w obliczu rosnących kosztów życia.

„Zaufanie biznesowe spadło do poziomu, który w przeszłości zwykle sygnalizował zbliżającą się recesję. Słabość szerokiego przepływu danych ekonomicznych jak dotąd w drugim kwartale wskazuje na spadek PKB, który według prognoz PMI nabierze tempa w trzecim kwartale.

„Chociaż istnieją pewne oznaki, że inflacja może wkrótce osiągnąć szczyt, dane z badania sugerują, że stopa inflacji w międzyczasie pozostanie historycznie wysoka przez jakiś czas, co wskazuje, że Wielka Brytania wygląda na niepokojącą kombinację recesji i podwyższonego inflacja gdy przechodzimy do drugiej połowy roku.”

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.