Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada zdecydowały się na zamrożenie rezerw Banku Rosji – poinformowała w niedzielę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen .
„Paralizujemy aktywa Centralnego Banku Rosji. To zamrozi jego transakcje. A to uniemożliwi bankowi centralnemu likwidację swoich aktywów – powiedziała.
Ponadto pewna liczba rosyjskich banków zostanie odłączona od systemu SWIFT. „To uniemożliwi im pracę na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import” – powiedziała von der Leyen.
Stany Zjednoczone wraz ze swoimi sojusznikami nałożą sankcje na wszystkie rezerwy walutowe Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej o wartości 630 miliardów dolarów, powiedział wysoki rangą urzędnik Białego Domu na briefingu, dodając, że zablokuje to bankowi centralnemu sprzedaż waluty. na rynku, wspierając rubla.

Na dzień 1 lutego Bank Centralny Federacji Rosyjskiej miał 630,2 mld USD w rezerwach, w tym 113,5 mld USD z części płynnej Funduszu Dobrobytu Narodowego.
Prawie połowa rezerw złota (311,2 mld USD) jest ulokowana w zagranicznych papierach wartościowych, jedna czwarta (151,9 mld USD) na depozytach w zagranicznych bankach komercyjnych i centralnych. 132,2 mld dolarów rezerw złota (21%) to złoto, które znajduje się głównie w skarbcach Banku Centralnego w Rosji.