Cena złota miała trudności z wykorzystaniem niewielkiego odbicia w ciągu dnia od świeżego dołka YTD.
Obawy przed recesją i nastroje związane z odcięciem się od ryzyka nadal wspierały surowiec.
Przedłużenie niedawnej silnej hossy na USD stanowiło przeszkodę dla XAUUSD.
Cena złota odwróciła spadek w ciągu dnia do najniższego poziomu od sierpnia 2021 r., choć wydawało się, że ma trudności z wykorzystaniem próby odbicia. Kurs XAUUSD wahał się pomiędzy letnimi zyskami/niewielkimi stratami przez wczesną sesję europejską i wydaje się, że teraz ustabilizował się wokół regionu 1735 USD.

Przedłużająca się wyprzedaż na rynkach akcji – wśród utrzymujących się obaw o możliwą globalną recesję – okazała się kluczowym czynnikiem, który zapewnił pewne wsparcie dla bezpiecznego metalu szlachetnego. To powiedziawszy, nieustanne kupowanie dolara amerykańskiego, wsparte jastrzębimi oczekiwaniami Fed, zadziałało jak wiatr w dziesiątkę i powstrzymywało wszelkie znaczące wzrosty dla złota denominowanego w dolarach.

W rzeczywistości indeks USD poszybował do nowego, dwuletniego maksimum i nadal czerpał poparcie z rosnącej akceptacji, że Fed utrzyma swoją agresywną ścieżkę zacieśniania polityki, aby powstrzymać gwałtownie rosnącą inflację. Zakłady zostały ponownie potwierdzone w protokole z posiedzenia FOMC opublikowanym w zeszłym tygodniu, wskazującym, że prawdopodobna jest kolejna podwyżka stóp procentowych o 50 lub 75 pb na nadchodzącym posiedzeniu FOMC w lipcu.

Decydenci podkreślali również potrzebę walki z inflacją, nawet jeśli prowadzi ona do spowolnienia gospodarczego. Dlatego uwaga rynku pozostanie skupiona na najnowszych danych o inflacji konsumenckiej w USA, które zostaną opublikowane w środę. Raport CPI w USA odegra kluczową rolę w wywarciu wpływu na perspektywy polityki Fed i pomoże określić kolejny etap kierunkowego ruchu dla złota, które nie przynosi zysków.

W międzyczasie pogarszające się globalne perspektywy gospodarcze i dalszy spadek rentowności obligacji skarbowych USA – spowodowany ucieczką w bezpieczne miejsce – mogą nadal wspierać cenę złota. Poza tym, dynamika cen USD byłaby obserwowana pod kątem krótkoterminowych możliwości handlowych przy braku istotnych publikacji ekonomicznych z USA.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.