Bank Centralny USA ogłosił silniejszą niż oczekiwano podwyżkę stóp procentowych i uspokoił Jerome’a ​​Powella, prezesa banku. Silny popyt na zakup dolara oraz cena pary walutowej EUR/USD nabrały tempa, by odbić w górę, zaczynając od poziomu wsparcia 1,0359 do poziomu 1,0507 i jednocześnie ustabilizować się wokół poziomu 1,0445 . Niedźwiedzie nadal mają najsilniejszą kontrolę nad wynikami najpopularniejszej pary walutowej na rynku.

Euro nabrało również rozmachu dzięki nieplanowanemu posiedzeniu członków Rady Prezesów EBC, które odbyły się w środę w celu omówienia ostatnich kwestii związanych z ruchami obligacji w strefie euro. Rynek odebrał to jako znak, że Europejski Bank Centralny poważnie podchodzi do możliwości nieuregulowanego rynku obligacji w strefie euro, który wspiera kursy euro.

Zmiany nastąpiły po tym, jak rentowność obligacji w „peryferyjnych” gospodarkach strefy euro – takich jak Włochy i Grecja – gwałtownie wzrosła w odpowiedzi na ostatnie sygnały ze strony Europejskiego Banku Centralnego, że podniesie stopy procentowe w lipcu i ponownie we wrześniu. Warto zauważyć, że rentowności obligacji peryferyjnych rosły szybciej niż rentowności głównych krajów strefy euro, takich jak Niemcy i Francja. To rozszerzenie się spreadu rentowności w strefie euro niepokoi strefę euro i rynki, ponieważ przywraca wspomnienia o kryzysie zadłużeniowym w strefie euro z początku 2010 roku.

Ze swojej strony rzecznik Europejskiego Banku Centralnego powiedział: „Rada Dyrektorów zorganizuje specjalne spotkanie, aby omówić aktualne warunki rynkowe”. Reakcja rynku była pozytywna, gdyż wskazywała, że ​​EBC nie będzie spał i wejdzie w kolejny kryzys. Oczekuje się, że Europejski Bank Centralny będzie szybko pracował nad opracowywaniem narzędzi zapewniających dalsze funkcjonowanie rynku strefy euro, zmniejszając tym samym ryzyko egzystencjalne dla euro. Komentując to, Elias Haddad, główny analityk walutowy w CBA, mówi: „EUR/USD wzrósł do 1,0500, a spready w strefie euro gwałtownie się zawęziły w związku z oczekiwaniami, że Europejski Bank Centralny ogłosi działania mające na celu radzenie sobie z rosnącym ryzykiem detalicznym na rynkach obligacji. Suwerenność w strefie euro.

Interwencja następuje, gdy euro zwiększa swoją przewagę w 2022 r. w stosunku do funta, ale dalej spada w kierunku parytetu w stosunku do dolara amerykańskiego.

Członkini Rady Prezesów EBC Isabelle Schnabel powiedziała wcześniej, że EBC „nie ma ograniczeń” w swoim zaangażowaniu w obronę strefy euro, powołując się na obawy, że spready w strefie euro mają tendencję wzrostową. Schnabel powiedział również, że Europejski Bank Centralny jest gotowy do uruchomienia nowego instrumentu, aby przeciwdziałać wszelkim „nieuporządkowanym” wzrostom kosztów pożyczek dla słabszych gospodarek strefy euro.

Głównym problemem inwestorów od czasu, gdy Europejski Bank Centralny powiedział na posiedzeniu w zeszłym tygodniu, że podniesie stopy procentowe w lipcu, jest sposób, w jaki będzie interweniował w walce z detalicznymi rynkami finansowymi. „Nasze zaangażowanie jest silniejsze niż jakiekolwiek konkretne narzędzie” – dodał Schnabel. Nasze zaangażowanie na rzecz euro jest naszym narzędziem przeciwdziałania fragmentacji. To zobowiązanie nie ma granic. Nasze doświadczenie w interweniowaniu w razie potrzeby potwierdza to zobowiązanie”.

Dzisiejsze posiedzenie może przetestować determinację EBC. Jeśli Europejski Bank Centralny przedstawi przekonującą mapę drogową do powstrzymania rynków obligacji, kursy euro mogą dalej rosnąć, ale każde rozczarowanie może być bolesne.

Według analizy technicznej pary: po ostatnim odbiciu cena EUR/USD nie wyrwała się z trendu spadkowego i nadal stabilizuje się poniżej wsparcia 1,0500. Potwierdza to stopień kontroli niedźwiedzi nad trendem. Ostatnie straty przesunęły wskaźniki techniczne w kierunku wyprzedaży, ale euro na razie brakuje czynników siły. Pewną nadzieję na korektę w górę może dawać inwestorzy zrównoważenie komunikatu amerykańskiego banku centralnego i ostatnich kroków EBC. Najbliższe poziomy wsparcia dla pary walutowej to obecnie odpowiednio 1,0390 i 1,0280.

Na wykresie dziennym byki przebijają opór 1.0770, co wesprze siłę odbicia w górę, w przeciwnym razie niedźwiedzie będą nadal kontrolować. Nie ma żadnych ważnych danych ekonomicznych z Europy, a uwaga skupi się na danych z sesji w USA, gdzie ogłoszone zostaną liczby bezrobotnych, Philadelphia Industrial Index oraz dane o nieruchomościach w USA.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.