Fed podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych, ale według analityków Western Union Business Solutions, oczekiwania co do skali podwyżek Fed po czerwcu zaczynają wydawać się przesadne. Ponieważ rynki pieniężne wykazują niemalże pewność osiągnięcia 75 punktów zysków, „należy zauważyć, że biorąc pod uwagę obecną agresywną wycenę rynkową, istnieje ryzyko, że Fed nie osiągnie oczekiwanej jastrzębiości”.

Jeśli rynek zrewiduje oczekiwania co do dalszego wzrostu stóp procentowych, obniżając oczekiwaną ostateczną stopę procentową (zasadniczo stopę szczytową oczekiwaną w 2023 r.), dolar może zrezygnować z części ostatnich wzrostów. Niektórzy analitycy twierdzą, że może to pozwolić GBP/USD na przedłużenie dotychczasowego spokojnego powrotu z najniższych poziomów od 28 miesięcy.

We wtorek funt do dolara spadł poniżej 1,20, aby przetestować najniższy poziom 1,1934 we wtorek.

Ogólnie rzecz biorąc, kurs wymiany GBP/USD nadal tkwi w określonym trendzie spadkowym, a wszelkie silne odbicia mogą być krótkie w miarę rozszerzania się trendu. Według niektórych ekspertów „funt szterling liże rany po tym, jak spadł do najniższego poziomu od 13 miesięcy w stosunku do euro i najniższego poziomu od 28 miesięcy w stosunku do dolara amerykańskiego. Nadal istnieje wiele przeciwności, takich jak wyższa inflacja w Wielkiej Brytanii, niższe oczekiwania wzrostu gospodarczego w porównaniu z głównymi odpowiednikami, spowolnienie oczekiwań cenowych, a także ostry zastrzyk większej politycznej niepokoju”.

Funt brytyjski może być na dobrej drodze do odbicia w stosunku do dolara amerykańskiego, jeśli Rezerwa Federalna złagodzi oczekiwania rynku. Rzeczywiście, po ogłoszeniu, cena pary walutowej GBP/USD powróciła do poziomu 1,2204, odbicia po niedawnym załamaniu, które przesunęło się w kierunku poziomu wsparcia 1,1933, najniższego od kilku lat i ustabilizowało się wokół Poziom 1.2170 w momencie pisania analizy. Inwestorzy liczą na zapowiedź dzisiejszego Banku Anglii poszukiwania katalizatorów dla funta na rynku.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.