Ceny złota odbiły, korzystając z odwrotu dolara amerykańskiego od ostatnich rekordowych poziomów oraz rentowności obligacji skarbowych nieznacznie spadły przed ogłoszeniem polityki pieniężnej Fed. 

Solidne giełdy i oczekiwania na agresywne podwyżki stóp procentowych ograniczyły zwyżkę złota. Cena złota odbiła się od poziomu wsparcia 1805 USD za uncję po gwałtownej wyprzedaży od początku tego ważnego tygodnia handlu. Następnie osiągnął poziom 1842 USD za uncję, po ogłoszeniu stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA. Ustabilizował się wokół poziomu 1835 dolarów za uncję, zanim Bank Anglii i szwajcarski Bank Centralny ogłosiły aktualizację swojej polityki pieniężnej.

Mocniej niż oczekiwano, Rezerwa Federalna USA podniosła stopy procentowe o 0,75 punktu, a oczekiwania wskazywały na wzrost tylko o pół punktu.W ten sposób Rezerwa Federalna USA przyspieszyła kampanię mającą na celu okiełznanie wysokiej inflacji, podnosząc główną stopę procentową o trzy czwarte punktu, największą podwyżkę od prawie trzech dekad i sygnalizując bardziej znaczące podwyżki stóp w przyszłości, które zwiększyłyby ryzyko kolejnego recesja. Ruch, ogłoszony przez Fed po ostatnim posiedzeniu w sprawie polityki, spowoduje podniesienie referencyjnej krótkoterminowej stopy procentowej, która dotyczy wielu kredytów konsumenckich i biznesowych, do przedziału od 1,5% do 1,75%. Decydenci polityczni spodziewają się, że wraz z dodatkowymi podwyżkami stóp do końca roku główna stopa osiągnie przedział od 3,25% do 3,5%, najwyższy od 2008 r., co oznacza, że ​​większość form pożyczek stanie się znacznie droższa.

Amerykański bank centralny nasila kampanię na rzecz ograniczenia akcji kredytowej i spowolnienia wzrostu, ponieważ inflacja osiągnęła najwyższy od czterech dekad poziom 8,6%, rozprzestrzeniła się na więcej obszarów gospodarki i nie wykazała oznak spowolnienia. Amerykanie zaczynają też oczekiwać, że wysoka inflacja będzie się utrzymywać znacznie dłużej niż kiedyś. Takie nastroje mogą utrwalać psychologię inflacyjną w gospodarce, co utrudnia sprowadzenie inflacji do celu Fed na poziomie 2%.

Podwyżka stóp procentowych przez Fed o trzy czwarte przekracza podwyżkę o pół punktu, którą gubernator Jerome Powell wcześniej sugerował jako prawdopodobną ogłoszoną w tym tygodniu. Decyzja Fed o wymuszenie wczoraj znaczącej podwyżki stóp była potwierdzeniem, że walczy on o ograniczenie i utrzymanie inflacji, którą zaostrzyła wojna Rosji z Ukrainą i jej wpływ na ceny energii.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.