USD

Rezerwa Federalna USA nie zaskoczyła na czerwcowym posiedzeniu politycznym i podniosła stopy procentowe o 0,75%, w ramach największej od prawie trzydziestu lat podwyżki stóp, po tym jak oczekiwania gwałtownie przesunęły się w kierunku bardziej jastrzębich po publikacji danych o inflacji za maj w zeszłym tygodniu .

Ceny nadal rosły pomimo szerokich oczekiwań, że ostatnie podwyżki stóp Fed spowodują wzrost inflacj

Inflacja wzrosła w maju do 8,6%, najwyższego poziomu od początku 1992 r., przy czym wartość odzwierciedla obecną formułę liczenia, ale gdyby była liczona tak jak w 1992 r., poziom inflacji przekroczyłby 15%.

Ekonomiści są nadal zaniepokojeni, ponieważ działania banku centralnego, który teraz zwiększył tempo zacieśniania polityki pieniężnej, aby ograniczyć najgorszą inflację od ponad 40 lat, jak na razie nie przynosi rezultatów.

Dodatkowe negatywne sygnały płyną z obniżenia przez bank centralny perspektyw gospodarczych, spodziewającego się spowolnienia wzrostu poniżej oczekiwanego poziomu 1,7% w 2022 r., co dzieli analityków w ocenie wyników gospodarki USA.

Oczekuje się, że amerykański bank centralny zaoferuje kolejną podwyżkę stóp o 0,75% na kolejnym posiedzeniu w lipcu, ale prezes Fed Jerome Powell powiedział, że takie ruchy nie będą powszechne, jednak wszystkie możliwe scenariusze pozostaną na stole.

Niektórzy oczekują scenariusza twardego lądowania gospodarki, ponieważ podwyżki stóp nie przyniosą oczekiwanych rezultatów w kontrolowaniu inflacji, ale spowolnią wzrost i popchną gospodarkę w recesję, podczas gdy inni oczekują, że działania banku centralnego spowolnią inflację, chociaż wzrost ponownie powolne, doprowadziłoby to do tak zwanego miękkiego lądowania.

i i zaczną łagodzić presję inflacyjną, chociaż najnowszy raport wykazał, że inflacja wzrosła do najwyższego poziomu od ponad czterech dekad, z oznakami, że może dalej wzrosnąć i wejść wartości dwucyfrowe.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.