• Cena złota spadła do nowego dwuipółletniego minimum na poziomie 1638,90 USD.
  • Globalne indeksy PMI S&P ujawnione w UE, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych wywołały obawy inwestorów o recesję, zwiększając apetyt na bezpiecznego dolara amerykańskiego.
  • Analiza cen złota: Przełamanie poniżej 1638 USD, aby wysłać XAU/USD do 1600 USD.

Cena złota spada do świeżych dwuipółletnich minimów, stłumiona nastrojem redukcji ryzyka i płynie w kierunku dolara amerykańskiego, który wzrósł do nowych dwuletnich maksimów. Ogólnie rzecz biorąc, siła dolara amerykańskiego i wyższe rentowności amerykańskich obligacji skarbowych to dwa powody spadku kompleksu metali szlachetnych, głównie żółtego metalu. W chwili pisania tego tekstu notowania XAU/USD wynoszą 1643,50 USD za uncję trojańską.

Akcje amerykańskie spadły, gdy Wall Street zamknął się w piątek dużymi stratami między 1,62% a 1,80%. Oprocentowanie 10-letnich obligacji amerykańskich spadło z 3,829% i ma zakończyć tydzień poniżej progu 3,70%. Z tego samego powodu rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją (TIPS) ważyła na metalu nieopłacalnym, osiągając poziom 1,33%.

W międzyczasie dolar kontynuuje odświeżanie 20-letnich maksimów, z indeksem dolara amerykańskiego na poziomie 112,990, co oznacza wzrost o 1,55%, po osiągnięciu maksimum YTD na poziomie 113,228.

Decyzja Fed w środę, podnosząca stopy o 0,75% i otwierająca drzwi do kolejnej podwyżki o 120 pb, ponownie rozpaliła obawy o recesję w USA. Transza światowych miar aktywności gospodarczej ujawnionych w ciągu dnia przewiduje recesję w strefie euro i Wielkiej Brytanii. W przypadku USA poprawiły się indeksy S&P Global PMI, mimo że odczyty Usług i Złożonych pozostały na terytorium recesji.

Źródła cytowane przez Reuters skomentowały: „Złoto i inne metale półinwestycyjne, takie jak srebro i platyna, prawdopodobnie nadal będą pod presją, dopóki rynek nie osiągnie szczytu jastrzębi.”

Poza tym XAU/USD zaczął handlować w okolicach 1670 USD i wspiął się do dziennego maksimum na poziomie 1675,93 USD. Później ceny żółtego metalu spadły w kierunku świeżego minimum YTD na poziomie 1638,90 USD.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.