Rubel utrzymuje się blisko 7-letnich maksimów, obligacje OFZ rosną

   Kurs wymiany dolara / rubla na giełdzie moskiewskiej w odstępach 1 minuty

   Kurs  wymiany dolara / rubla na rynku w odstępach 4 godzin

Rosyjski rubel ustabilizował się w piątek na poziomie zbliżonym do siedmioletniego maksimum, do czego przyczyniła się kontrola kapitału i wysokie ceny rosyjskiego eksportu, takiego jak ropa i gaz, podczas gdy ceny obligacji rządowych OFZ wzrosły.

O godzinie 12:07 czasu moskiewskiego rubel zyskał 0,7% w stosunku do dolara do 53,12, blisko najwyższego poziomu od połowy 2015 r. na poziomie 52,80, który osiągnął dzień wcześniej.

W stosunku do euro kurs rubla rośnie o 0,75% do 55,80, czyli jest zbliżony do poziomu 55,01, który osiągnął na moskiewskiej giełdzie po raz pierwszy od końca maja 2015 roku.

Na rubla, zdecydowanie najbardziej dochodową walutę świata w tym roku, wpływ mają wysokie dochody Rosji z eksportu surowców, gwałtowny spadek importu oraz zakaz wycofywania gospodarstw domowych w obcej walucie.

Silny rubel szkodzi dochodom firm zorientowanych na eksport i może wywierać presję na gospodarkę, która pogrąża się w recesji po surowych sankcjach związanych ze specjalną operacją wojskową na Ukrainie.

W krótkim terminie rubel może umocnić się do 50 USD za dolara lub nawet więcej, powiedział Dmitry Polevoy, szef inwestycji w Locko Invest.

Ale silny rubel jest korzystny dla importerów, choć nie mogą oni w pełni wykorzystać jego zalet przy zakupie ze względu na sankcje i zakłócenia w logistyce.

Jednak wraz ze wzrostem importu, zwłaszcza dzięki tak zwanemu „importowi równoległemu”, rubel może napotkać pewną presję spadkową.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.