Kontrakty terminowe na rudy żelaza Dalian i Singapuru wzrosły w poniedziałek, zwiększając swoje zyski, ponieważ lepsze marże producentów stali w Chinach zachęciły huty do stopniowego ponownego uruchamiania nieczynnych wielkich pieców i zwiększenia importu składnika do produkcji stali.

Nadzieje, że ograniczenie produkcji stali u czołowych producentów w Chinach w celu osiągnięcia celów dekarbonizacji będzie mniej uciążliwe w drugiej połowie roku, również wspierało ceny rudy żelaza.

Najpopularniejszy kontrakt na rudę żelaza ze stycznia 2023 r. na chińskiej giełdzie towarowej Dalian DCIOcv1 zakończył handel dzienny o 4,3% i wyniósł 737,50 juana (109,06 USD) za tonę . Osiągnął najwyższy poziom od 1 sierpnia na poziomie 745,50 juana na początku sesji.

Na giełdzie singapurskiej cena kontraktu SZZFU2 na pierwszy miesiąc we wrześniu wzrosła o 3,6% do 113,05 USD za tonę, przedłużając piątkowe odbicie po pięciosesyjnym spadku.

Zakupy rudy żelaza w Chinach w lipcu wzrosły o 3,1% w porównaniu z rokiem poprzednim io 3% w porównaniu z czerwcem, ponieważ marże i ceny stali wzrosły, pomimo obaw o słaby popyt na stal, zwłaszcza ze strony podupadającego sektora nieruchomości w tym kraju.