Rynek kryptograficzny stracił ponad połowę swojej wartości: „budzimy się z silnym bólem głowy”

RYS.1

Lot kryptowalut na Księżyc zakończył się awaryjnym lądowaniem. Drugi kwartał był niemal pod każdym względem dokładnym przeciwieństwem prawie dwuletniego rajdu. Dwie powiązane kryptowaluty, TerraUSD i Luna, spadły na początku maja, wywołując efekt domina. Bitcoin i inne kryptowaluty uległy awarii, a pożyczkodawcy powiedzieli klientom, że nie będą mogli wypłacić swoich pieniędzy.


„Partia się przeciągnęła” – powiedział Mati Greenspan, założyciel i dyrektor firmy zarządzającej majątkiem Quantum Economics. „Teraz budzimy się z silnym bólem głowy”.


Od 2020 do 2021 r. kapitalizacja rynkowa sektora kryptowalut wzrosła z około 200 miliardów dolarów do najwyższego poziomu 3 bilionów dolarów w listopadzie ubiegłego roku, według CoinMarketCap. następnie ceny spadły pod koniec 2021 r., ustabilizowały się w pierwszym kwartale 2022 r., a następnie ponownie załamały się. W drugim kwartale kapitalizacja rynkowa kryptowalut spadła o 56% do 890 miliardów dolarów z około 2,04 biliona dolarów.

Duże straty nie są niczym nowym dla kryptowalut, ale podczas poprzednich krach rynek był znacznie mniejszy i składał się głównie z odpornych na ryzyko technofilów, libertarian i niszowych graczy. W ciągu ostatnich kilku lat rynek kryptograficzny stał się głównym nurtem dzięki reklamom Super Bowl i parodiom Saturday Night Live, przyciągając zarówno traderów z Wall Street, jak i inwestorów indywidualnych. Wokół niego utworzył się ekosystem giełd, brokerów i pożyczkodawców. Chaos podkreśla, jak ryzykowne może być inwestowanie w kryptowaluty, a niektórzy regulatorzy i prawodawcy wzywają do zaostrzenia przepisów.

Tym razem problemy zaczęły się na początku maja wraz z upadkiem platformy Terra, która wspiera stablecoin TerraUSD oraz token podrzędny Luna. Stablecoins są używane do zapewnienia stabilności walutom narodowym, co przyciągnęło wielu ludzi, którzy uważali je za bezpieczne aktywa. Wielu zainwestowało monety TerraUSD w Anchor Protocol, bank kryptowalut, który oferuje zdumiewającą stopę depozytu na poziomie 19,5%.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.