Kurs EUR/USD znalazł się pod silną presją, gdy inwestorzy zareagowali na trwający w Europie kryzys energetyczny i nadchodzącą decyzję Fed. Spadł do minimum 1,01200, najniższego poziomu od 19 lipca. Cena ta była znacznie poniżej szczytu z zeszłego tygodnia wynoszącego 1,0275.

Kurs EUR/USD spadł, gdy inwestorzy rzucili się na bezpieczeństwo dolara amerykańskiego po trwającym europejskim kryzysie energetycznym. We wtorek Komisja Europejska zagłosowała za zmniejszeniem zużycia gazu w najbliższym czasie po tym, jak Rosja zmniejszyła dostawy do regionu do zaledwie 20%.

Implikacje tego środka będą tragiczne dla regionu w miarę zbliżania się zimy. Po pierwsze, istnieją obawy, czy firmy z bloku utrzymają swoją przewagę konkurencyjną, ponieważ od dziesięcioleci polegają na tanim rosyjskim gazie.

Rosja ograniczyła dostawy w tym samym dniu, w którym dane z Niemiec pokazały, że nastroje wśród liderów biznesu spadły do ​​najniższego poziomu od początku pandemii. Słabe nastroje biznesowe zwykle prowadzą do zmniejszenia inwestycji i zatrudnienia.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.