Para GBP/USD wzrosła do najwyższego poziomu od 4 lipca po ostatniej decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Podskoczył do najwyższego poziomu 1,2125, czyli około 3% powyżej najniższego poziomu w tym miesiącu. Wraz ze wzrostem przesunął się powyżej ważnego poziomu oporu na 1,2085.

Para GBP/USD gwałtownie wzrosła, nawet po wydaniu przez Rezerwę Federalną ostatniej decyzji w sprawie stóp procentowych. W komunikacie bank poinformował, że drugi miesiąc z rzędu podnosi stopy procentowe o 0,75%.

Bank podniósł teraz stopy procentowe o 225 punktów bazowych, ponieważ walczy z rosnącą inflacją w kraju. Oprócz podwyżek, bank zakończył politykę luzowania ilościowego i rozpoczął zaostrzanie. W rezultacie obniżył swój całkowity bilans z ponad 8,965 bln USD do obecnych 8,89 bln USD.

Fed ma nadzieję, że te środki pomogą obniżyć inflację poprzez zmniejszenie ogólnych wydatków konsumentów. Ma nadzieję zrobić to bez powodowania recesji.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.